Hamas atakuje Izrael od rana, Islamski Dżihad jest częścią ataku. Zbrojne ramię Hamasu ogłosiło, że rozpoczęło operację przeciwko Izraelowi. Netanjahu zapowiedział, że Izrael odpowie „ogniem na skalę, jakiej wróg jeszcze nie doświadczył”.
Izrael jest atakowany przez Hamas. Izraelskie Siły Obronne (IDF) ogłosiły stan wojny, a armia, marynarka wojenna i siły powietrzne są w stanie gotowości bojowej. W kierunku Izraela wystrzelono ponad 2 tys. rakiet (przedstawiciele izraelskiego wojska informowali po południu o 2200 rakietach), a izraelskie miasta zostały zaatakowane przez Hamas. W tym samym czasie Hamas wkroczył do Izraela przez granicę, w tym drogą morską i przy użyciu paralotni – przekazał rzecznik izraelskiej armii.
Zginęło co najmniej 100 osób w zakrojonych na szeroką skalę atakach ze Strefy Gazy na Izrael. Poinformowały o tym izraelskie media (przed godz. 16), powołując się na środowiska medyczne. Około 900 innych osób zostało rannych.
Według palestyńskich źródeł co najmniej 198 osób zginęło w izraelskich atakach w Strefie Gazy po tym, jak palestyńska organizacja bojowa Hamas rozpoczęła poważny atak na Izrael. Co najmniej 1610 innych osób zostało rannych, podało Ministerstwo Zdrowia na palestyńskim terytorium rządzonym przez radykalną organizację Hamas. Danych tych nie można zweryfikować niezależnie.
W południe pogotowie ratunkowe Magen David Adom informowało, że izraelskie zespoły reagowania naliczyły 40 ofiar śmiertelnych i opatrzyły setki rannych. Według izraelskiego Ministerstwa Zdrowia do szpitali przewieziono wówczas co najmniej 779 rannych.
Izraelskie Dowództwo Frontu Wewnętrznego informowało o infiltracji terrorystów do Ariel. Ariel to miasto liczące ok. 19 625 mieszkańców (stan na styczeń 2022 r.). Jest to czwarte co do wielkości izraelskie miasto na Zachodnim Brzegu.
Reporterzy izraelskiej edycji „The Epoch Times” zwracają uwagę społeczności międzynarodowej: „Hamas angażuje się w masową propagandę przeciwko Izraelowi, jak w wojnie psychologicznej. Wiemy już, że twierdzili, iż porwali wyższych oficerów, co okazało się nieprawdą. Lepiej poczekać na oficjalne raporty”.
Jak wyjaśniają: „Hamas przejął kontrolę nad wioskami, chociaż walki toczą się również w miastach i miasteczkach. Ale Hamas nie przejął kontroli nad tymi dużymi miastami”.
Zawieszony szabat, masowe powołania rezerwistów do armii
W Izraelu cotygodniowy dzień odpoczynku to sobota. W szabat życie publiczne i gospodarcze zasadniczo ustaje. Wiele sklepów – przynajmniej tych żydowskich – jest zamkniętych, transport publiczny jest ograniczony, podobnie jak np. gastronomia, zwiedzanie, muzea, teatry, biblioteki, kina. Wielu ortodoksyjnych Żydów szczególnie ściśle przestrzega zasad. Jakakolwiek praca, gotowanie, pisanie listów i obsługa maszyn są zabronione w szabat z przyczyn religijnych.
Politycy i przywódcy państw potępiają atak na Izrael
Prezydent Andrzej Duda napisał w serwisie X (dawniej Twitter):
„Jestem wstrząśnięty wiadomością o dzisiejszym brutalnym ataku Hamasu na Izrael. Ataki rakietowe i przetrzymywanie cywilów jako zakładników budzą nasz najgłębszy sprzeciw. Polska potępia wszelkie akty przemocy. Składam wyrazy głębokiego współczucia wszystkim osobom dotkniętym atakiem”.
Wcześniej ataki na Izrael potępił minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau:
„Stanowczo potępiam trwające ataki Hamasu na Izrael. Ta bezpodstawna agresja oraz akty przemocy, szczegolnie wobec cywilów, są niedopuszczalne. Nasze myśli i modlitwy są przy wszystkich dotkniętych tymi strasznymi wydarzeniami”.
Stany Zjednoczone potępiły zakrojony na szeroką skalę atak na Izrael jako akt terrorystyczny. „Stany Zjednoczone jednoznacznie potępiają niesprowokowane ataki terrorystów Hamasu na izraelskich cywilów” – głosi oświadczenie wydane w sobotę przez Biały Dom w Waszyngtonie. Stwierdzono w nim, że Stany Zjednoczone stoją u boku Izraela. Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan jest w bliskim kontakcie z izraelskimi partnerami.
Sekretarz obrony USA zapowiedział, że Pentagon będzie pracował nad zapewnieniem Izraelowi wszelkich środków do obrony.
Prezydent Francji Emmanuel Macron również zdecydowanie potępił ataki terrorystyczne Hamasu w Izraelu. Wyraził swoją „solidarność z ofiarami”. Francuskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych, kierowane przez Catherine Colonnę, wydało podobny komunikat krótko wcześniej, pisząc o „bezwzględnym odrzuceniu terroryzmu i zaangażowaniu na rzecz bezpieczeństwa Izraela”.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz napisał o „przerażających wiadomościach”. „Ostrzał rakietowy ze Strefy Gazy i eskalacja przemocy głęboko nami wstrząsają” – kontynuował. „Niemcy potępiają te ataki Hamasu i stoją po stronie Izraela”.
Prezydent Słowacji Zuzana Čaputová napisała: „Zdecydowanie potępiam zmasowane ataki na [Izrael]. Solidaryzujemy się ze wszystkimi ofiarami tej agresji”.
Premier Czech Petr Fiala także potępił ataki terrorystyczne: „Myślami jestem z niewinnymi ofiarami przemocy” – napisał, życzył „jak najszybszego opanowania sytuacji” i spełnienia ambicji, „aby żyć w pokoju i bezpieczeństwie”. Dodał również: „Republika Czeska zawsze w pełni popierała i będzie popierać Izrael”.
W artykule wykorzystano relację Kathrin Sumpf.
Tekst oryginalny ukazał się w niemieckojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2023-10-07, link do artykułu: https://www.epochtimes.de/politik/ausland/ticker-angriff-auf-israel-sabbat-unterbrochen-massive-rekrutierungen-steckt-der-iran-dahinter-a4434703.html