Urząd zacznie działać niebawem. Jesteśmy już na mecie uruchomienia siedziby w Warszawie – powiedział PAP rzecznik małych i średnich przedsiębiorców Adam Abramowicz. Wkrótce mają też zostać otwarte oddziały w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Białymstoku.
– Ja działam, a urząd zacznie działać niebawem, już jesteśmy na mecie – zaznaczył Abramowicz. Dodał, że w tym tygodniu będą zatrudniani pierwsi pracownicy.
Jak wyjaśnił, siedziba rzecznika MŚP będzie w Warszawie. – Będą też oddziały w Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Białymstoku – wyliczył. Zaznaczył, że na ukończeniu jest organizacja oddziału w Krakowie. – Tam będzie też wstępna analiza wniosków. Mamy tylko 75 pracowników, patrząc na liczbę firm MSP, których w Polsce jest ok. 2 mln – powiedział.
Dodał, że pracownikami urzędu będą w większości prawnicy.
Abramowicz spodziewa się, że wniosków od przedsiębiorców o interwencje będzie „bardzo dużo”. Dodał, że już napływają. – Wszystkich pokrzywdzonych przedsiębiorców nie uda nam się obronić, ale w przypadku najbardziej drastycznych przypadków na pewno będę interweniował – podkreślił. Zaznaczył, że mając uprawnienia prokuratora, może „wejść do danego postępowania i sprawdzać, przedstawiać dowody”. – Na pewno będziemy to robić – zadeklarował.
Rzecznik MŚP podkreślił, że choć urząd jeszcze nie działa, „nie siedział z założonymi rękoma”. – Miałem kilkanaście spotkań z przedsiębiorcami, którzy już chcą rzecznikowi przekazywać najważniejsze swoje sprawy – powiedział.
Jak wskazał, występował np. do prezes ZUS i czeka na odpowiedź w sprawie wyjaśnień prawnych dot. ulgi na start. – Chodzi o to, żeby to wyjaśnienie prawne było bardzo konkretne – jasne dla wszystkich. Bo o tym mówi Konstytucja biznesu, żeby przedsiębiorca, który się zastosuje do tego objaśnienia prawnego, był całkowicie bezpieczny, żeby wiedział, jak postępować – powiedział. Zdaniem Abramowicza w ciągu kilku dni „to objaśnienie prawne otrzymamy z ZUS”.
Jak podkreślił, duży nacisk kładzie na konsultacje z przedsiębiorcami. – Jestem rzecznikiem przedsiębiorców, a nie rzecznikiem samym dla siebie – powiedział.
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców (MŚP) to, jak podkreśla Ministerstwo Przedsiębiorczości i Rozwoju, „gwarant wdrożenia zasad Konstytucji Biznesu”. Ma stać na straży praw mikroprzedsiębiorców oraz małych i średnich przedsiębiorców, a także czuwać nad „poszanowaniem zasady wolności działalności gospodarczej, bezstronności i równego traktowania oraz zasady uczciwej konkurencji”. Do jego zadań należy m.in. opiniowanie aktów prawnych ważnych dla przedsiębiorców, a także podejmowanie interwencji w indywidualnych sprawach. Został powołany przez premiera pod koniec czerwca.
Autorka: Magdalena Jarco, PAP.