Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie przygotowuje wystawę tradycyjnych strojów japońskich. Pochodzą one z kolekcji pozyskanych przez muzeum w zeszłym roku. Wernisaż planowany jest na niedzielę.
Kimono to tradycyjny ubiór japoński. Pierwotnie określenie to odnosiło się do każdego ubrania, później zaczęło być stosowane tylko do konkretnego ubioru, który wciąż noszony jest dziś przez kobiety, mężczyzn i dzieci. To strój o prostym kroju w kształcie litery T, przypominający nieco szlafrok. Rękawy są długie i bardzo szerokie na całej długości – nawet do pół metra. Tradycja nakazuje, żeby kobiety niezamężne nosiły kimono o wyjątkowo długich rękawach, sięgających niemal podłogi. Szata owija się wokół ciała, a całość uzupełnia szeroki, wiązany na plecach, pas zwany obi. Zgodnie z tradycją wszystkie kobiece kimona mają ten sam rozmiar, można je jednak dostosować do figury i wzrostu przy pomocy zaszewek i fałd.
W ubiegłym roku kolekcjonerki Reiko Nagakura i Małgorzata Olejniczak podarowały Muzeum Manggha ok. 200 kimon z akcesoriami takimi jak pasy obi. Na wystawie będzie zaprezentowanych ok. 100 kimon.
Według tekstu kuratorskiego zapowiadającego ekspozycję różnorodność w tradycyjnym japońskim stroju osiąga się poprzez wykorzystanie wielu rodzajów tkanin i wzorów. Do zdobienia wykonywanego ręcznie lub maszynowo wykorzystuje się różne techniki, np. tkanie, malowanie lub haft.
Przygotowanie ręczne materiałów na kimona obecnie ma miejsce w wyspecjalizowanych warsztatach, częściej jednak używa się maszyn i komputerów. Prosta forma kimona daje możliwość skupienia się na jego dekoracji. Zastosowanie rozmaitych metod i niezwykła pomysłowość projektantów w tworzeniu wyszukanych wzorów i motywów sprawiły, że kimono stało się jedną z najpiękniejszych form japońskiej sztuki, która ewoluowała w kolejnych epokach.
Jak czytamy w tekście kuratorskim, obrazy przedstawiane na kimonach to piękne, barwne dekoracje, które nierzadko mają znaczenie symboliczne. Twórcy kimon najchętniej czerpią inspirację ze zmieniającego się z porami roku świata natury: roślin, zwierząt, wyobrażeń wody, fal, chmur czy płatków śniegu. Charakterystyczne są również kompozycje oparte na skomplikowanych wzorach geometrycznych, zwykle nawiązujących do kształtów występujących w naturze, takich jak zygzaki, kratki i pasy. Projekt wzoru zawsze jest dokładnie przemyślany, dlatego jeśli nawet kimono zmieni kształt po jego założeniu, najciekawsze elementy pozostaną widoczne.
Wystawa potrwa do 4 kwietnia.
K.O., źródło: PAP.