Zespół archeologów z Uniwersytetu im. Simona Bolivara w Caracas rozpoczął badania malowideł naskalnych i petroglifów znalezionych w Parku Narodowym Canaima, w południowo-wschodniej Wenezueli. Zdaniem naukowców dzieła te mają ponad 4 tys. lat.
Jak poinformował zespół badawczy, do połowy września w tym usytuowanym w stanie Bolívar parku przyrodniczym udało się znaleźć 20 miejsc ze skalnymi ścianami, na których znajdowały się malowidła.
Archeolodzy z Caracas ustalili, że choć znaleziska te przypominają nieco twórczość z terenów Ameryki Południowej już opisaną, to jednak trudno przypisać ich autorstwo jakiejkolwiek kulturze znanej nauce.
Naukowcy sprecyzowali, że większość rysunków stanowią piktogramy zawierające figury geometryczne, linie utworzone z namalowanych punktów, a także symbole X. Zazwyczaj symbole te są zgrupowane w formę gwiazd.
Inne odnalezione w parku Canaima malowidła naskalne zawierają też wizerunki ludzi oraz liści. Rysunki te archeolodzy znaleźli zarówno na terenie jaskiń, jak i na niektórych skałach.
️ El profesor José Miguel Pérez, arqueólogo, nos comenta sobre la presentación del Proyecto Arqueológico Canaima, que será presentado este viernes a las 3:00 p.m. en el Conjunto de Auditorios de la USB.#usbnoticias #usbve #campusb pic.twitter.com/LVdnhcG66l
— Universidad Simón Bolívar (@campusb) February 2, 2024
Kierujący zespołem archeologów ze stołecznego uniwersytetu José Pérez-Gómez potwierdził, że na niektórych skałach natrafiono też na obrazy wykonane poprzez nacinanie kamienia, czyli petroglify.
Zaznaczył, że wśród rysunków tych dominują geometryczne wzory. Dodał, że zarówno petroglify, jak i malowidła naskalne mogły pełnić jakąś rolę podczas rytuałów przeprowadzanych przez lud zamieszkujący park Canaima.
Jak dodał, twórczość ta mogła powstawać z okazji narodzin dzieci, rytuałów związanych z modlitwami o urodzaj lub o dobre polowanie.
Pérez-Gómez przypomniał, że podobne dzieła sztuki praczłowieka znaleziono w przeszłości na terenie Brazylii i Kolumbii. Wykluczył jednak, by twórcy dzieł z parku Canaima mogli należeć do tej samej kultury.
Dodał, że podczas poszukiwań malowideł i petroglifów kierowany przez niego zespół natrafił też na kamienie, które służyły do wykonania dzieł sztuki, a także fragmenty ceramiki. Odkryte przedmioty, jak oszacował, mogą liczyć ponad 4 tys. lat.
Źródło: PAP.