W Waszyngtonie w środę oficjalnie otwarto Muzeum Ofiar Komunizmu, pierwszą taką placówkę w Stanach Zjednoczonych. Muzeum powstało przy wsparciu finansowym Polskiej Fundacji Narodowej.
„Polska przez dziesięciolecia cierpiała z powodu komunizmu, ale potem odniosła zwycięstwo, pokonując go. To przesłanie, które daje nadzieję milionom ludzi na całym świecie, którzy dziś żyją w komunizmie” – powiedział Andrew Bremberg, prezes Fundacji Pamięci Ofiar Komunizmu (ang. Victims of Communism Memorial Foundation, VOC), były ambasador USA przy ONZ w Genewie, podczas otwarcia placówki.
Wczoraj odbyło się oficjalne otwarcie Muzeum Ofiar Komunizmu w Waszyngtonie. Celem muzeum jest przedstawienie Amerykanom martyrologii 100 milionów ofiar komunizmu na całym świecie.@NCK_PL @ipngovpl pic.twitter.com/DgOzHenaOs
— Fundacja_PFN (@Fundacja_PFN) June 9, 2022
Otwarte w środę muzeum znajduje się w centrum Waszyngtonu, nieopodal Białego Domu. Mieści wystawy i sale konferencyjne o powierzchni prawie 900 m kw., o historii opowiadają zaś eksponaty, filmy i inne elementy multimedialne. Dużo miejsca poświęcono polskim wątkom, m.in. wojnie polsko-bolszewickiej i „Solidarności”.
„W szkołach dzięki Bogu dużo uczymy się o Holokauście i dzięki temu nikt nie kwestionuje, że pamięć o tym jest ważna. Ale tego samego nie można powiedzieć o komunizmie i jego ofiarach. Ludzie rzadko mają pojęcie, jaka to skala. Dlatego to muzeum jest tak ważne” – powiedział we wcześniejszym wywiadzie z PAP Bremberg.
VOC is proud to announce the grand opening of the Victims of Communism Museum on June 13 in Washington, DC.
Join us to teach truth, seek justice, and remember the victims.https://t.co/g5XK8PLCjz
— Victims of Communism (@VoCommunism) June 3, 2022
Głównym fundatorem planowanej od lat placówki jest Polska Fundacja Narodowa, która przeznaczyła na ten cel 10 mln dolarów.
„Liczymy, że poprzez filmy i gry edukacyjne wiedza o tych wydarzeniach będzie mogła trafić do jak najszerszego grona młodych Amerykanów. W Waszyngtonie, oprócz licznych siedzib administracji publicznej, znajdziemy również think tanki, instytucje pozarządowe. Chcemy, aby to muzeum stało się, również dla nich, platformą edukacyjną, miejscem wymiany myśli. Jest to idealne miejsce do przedstawienia naszych doświadczeń” – powiedział dr Marcin Zarzecki, Prezes Zarządu PFN.
Źródło: PAP.