Prezydent Donald Trump spotkał się w środę w Białym Domu z prezydentem Andrzejem Dudą. Celem rozmów było rozszerzenie trwającej kilka stuleci współpracy obydwu narodów w zakresie wymiany handlowej, bezpieczeństwa, energii, obronności i ochrony zdrowia w oparciu o wspólne wartości „demokracji, praworządności, indywidualnych swobód oraz wolnej sprawiedliwej i obopólnej wymiany” – stwierdzili obaj prezydenci we wspólnym oświadczeniu.
Przed spotkaniem Andrzej Duda złożył hołd polsko-amerykańskiemu bohaterowi narodowemu Tadeuszowi Kościuszce, którego pomnik został zdewastowany podczas zamieszek w maju, a który zapisał swój majątek na cel uwolnienia niewolników.
Przywódcy obydwu krajów położyli nacisk w swoich rozmowach na potrzebę inwestowania w obronność i odstraszanie, szczególnie na wschodniej flance NATO, do której także Polska należy – stwierdzono we wspólnym oświadczeniu. Obaj prezydenci potwierdzili swoje zaangażowanie w „sprawiedliwy podział obciążeń”, co oznacza, że każde państwo członkowskie NATO powinno wydawać dwa proc. swojego PKB na obronę, co zostało uzgodnione przez wszystkich członków NATO.
Tylko ośmiu członków NATO oraz Stany Zjednoczone spełniają ten wymóg, a Polska jest jednym z nich – powiedział dziennikarzom po spotkaniu Trump.
Przeniesienie części wycofanych z Niemiec wojsk USA do Polski
Prezydent Trump powiedział, że część amerykańskich wojsk, które Stany Zjednoczone wycofają z Niemiec, zostanie przeniesiona do Polski, ponieważ Polska wypełnia swoje zobowiązania finansowe wobec NATO i pokryje koszty stacjonowania tych wojsk. Niemcy z kolei wydają na obronę tylko nieco ponad jeden proc. swojego PKB.
Donald Trump z zadowoleniem przyjął długoterminowe umowy Polski z amerykańskimi firmami na zakup skroplonego gazu ziemnego (LNG ) i wspomniał o nawiązaniu współpracy przez oba kraje przy budowie elektrowni jądrowych w Polsce z wykorzystaniem amerykańskiej technologii jądrowej.
Obie inicjatywy zwiększą bezpieczeństwo energetyczne i niezależność Polski.
Prezydent Trump pogratulował również Polsce przewodzenia Inicjatywie Trójmorza, która ma na celu „zapewnić niezawodne źródło energii dla Europy Wschodniej […] [więc] będzie wolna od groźby wymuszenia ze strony państwa”.
Inicjatywa ta koncentruje się również na rozbudowie i modernizacji infrastruktury łączącej państwa Europy Środkowej i Wschodniej, zwłaszcza wzdłuż osi Północ–Południe, a także na stworzeniu sieci wzajemnych połączeń cyfrowych w tym regionie.
Prezydent Duda powiedział, że Polska zamierza zwiększyć przepustowość już istniejącego terminala LNG, a także zbudować nowy. Celem jest nie tylko dostarczanie gazu do Polski, ale także do krajów Europy Środkowej, ponieważ wiele z nich jest nadal zależnych od rosyjskiego gazu.
Donald Trump tak powiedział reporterom o swoich rozmowach z Polską: „Nasze narody współpracowały również w zakresie ochrony naszej krytycznej infrastruktury i technologii. Właśnie dlatego podpisaliśmy wspólną deklarację o 5G. A Polska odgrywa wiodącą rolę w tym zakresie w Europie, używając jedynie dostawców […] sprzętu i łańcuchów dostaw, którym można zaufać, do budowy swojej sieci 5G”.
Amerykańskie inwestycje w Polsce
Firma Google zainwestuje w chmurę obliczeniową w Polsce ok. 2 mld dolarów, pisze Money.pl, powołując się na „Puls Biznesu.
Dyrektor rozwoju biznesu Google Cloud w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej Magdalena Dziewguć powiedziała dziennikowi „Puls Biznezu”, że uruchomienie nowej inwestycji nastąpi na początku 2021 roku według doniesienia Money.pl.
Microsoft ogłosił ponad miesiąc temu, że zainwestuje w Polsce 1 mld dolarów na utworzenie „nowoczesnego centrum danych, pierwszego takiego w Europie Środkowo-Wschodniej” – doniósł Business Insider.
Microsoft ma prawie 30-letnią udokumentowaną historię udanej współpracy z ponad 6000 polskich miejscowych partnerów, a ta inwestycja stworzy możliwości doskonalenia kwalifikacji i uczenia się dla ok. 150 000 polskich pracowników, partnerów biznesowych i studentów – podał gigant informatyczny na swojej stronie internetowej.
Premier Mateusz Morawiecki powiedział wcześniej, że jego kraj ma ambicje przekształcenia się „w centrum technologii informatycznych dla całego regionu Europy Środkowo-Wschodniej”.
Współpraca w dziedzinie ochrony zdrowia
Prezydenci Trump i Duda zobowiązali się we wspólnym oświadczeniu do kontynuowania współpracy w zakresie badań nad terapeutykami i szczepionkami zwalczającymi COVID-19 , podkreślając znaczenie przejrzystości i wymiany informacji w zapobieganiu przyszłej pandemii.
Oba kraje podjęły wspólne wysiłki w celu zwalczania epidemii wirusa KPCh (Komunistycznej Partii Chin), powszechnie znanego jako nowy koronawirus.
Przedstawiciel administracji amerykańskiej powiedział, że Stany Zjednoczone wysłały do Polski miliony artykułów ochrony osobistej (PPE) oprócz milionów ofiarowanych przez prywatne firmy i obywateli amerykańskich na całym świecie. Z kolei polskie Ministerstwo Obrony wysłało do Chicago zespół lekarzy w celu leczenia amerykańskich pacjentów chorych na COVID-19 i „uratowali wiele żyć”.
Kierownik tego zespołu, kapitan Jacek Siewiera, w środę wziął udział w spotkaniu obu prezydentów w Białym Domu. Prezydent Trump podziękował kapitanowi i jego zespołowi za „walkę z koronawirusem wraz z amerykańskimi lekarzami”. Siewiera przed przyjazdem do Chicago kierował polską misją medyczną we Włoszech, która również leczyła pacjentów chorych na COVID-19.
Prezydent Polski składa hołd Polsko-Amerykańskiemu Bohaterowi
Prezydent Duda złożył w środę rano wieniec pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, oddając w ten sposób hołd polskiemu bohaterowi, który walczył w rewolucji amerykańskiej.
Pomnik Kościuszki został zdewastowany przez uczestników zamieszek, które miały miejsce w Stanach Zjednoczonych w maju po śmierci czarnoskórego George’a Floyda po zatrzymanu przez policję.
Polski ambasador w USA Piotr Wilczek powiedział na Twitterze: „Te akty wandalizmu wymierzone w pomnik Tadeusza Kościuszki w Waszyngtonie, bohatera, który walczył o niepodległość zarówno USA, jak i Polski, napawają mnie wstrętem i przerażeniem”.
I am disgusted and appalled by the acts of vandalism committed against the statue of Thaddeus Kościuszko in DC, a hero who fought for the independence of both the US and Poland. I implore @WhiteHouse & @NatlParkService to quickly restore the statue to its original state. https://t.co/5VuB33svpp
— Piotr Wilczek 🇵🇱 (@AmbWilczek) June 1, 2020
Pomnik został odnowiony przez władze Stanów Zjednoczonych. Andrzej Duda podziękował Donaldowi Trumpowi za odrestaurowanie pomnika.
Kościuszko był polskim inżynierem wojskowym i dowódcą wojskowym, który brał udział w walce przeciwko Brytyjczykom w XVIII w. o niepodległość Ameryki. Został mianowany głównym inżynierem na West Point w Nowym Jorku. Generał George Washington mianował go generałem brygady i przyznał mu medal Orderu Cincinnati za jego osiągnięcia.
Kościuszko zapisał w całości swój amerykański majątek na cel wykupienia niewolników afrykańskich, umożliwienie im zdobycia wykształcenia i nadanie im ziemi, z której mogliby się utrzymać.
Ochrona wspólnych wartości rodziny, wiary, prawa i wolności
Prezydenci Trump i Duda wyrazili zaangażowanie rządów w ochronę wspólnych wartości podzielanych przez Stany Zjednoczone i Polskę.
„Wolna, sprawiedliwa i obopólna wymiana handlowa umożliwiła naszym narodom i światu rozwój dobrobytu, pobudziła innowacje i rozwój oraz stworzyła miliony miejsc pracy. My […] zobowiązujemy się do wspólnej walki z nieuczciwymi praktykami handlowymi. Będziemy również nadal promować wzrost wymiany handlowej i inwestycji, szczególnie w zakresie nowoczesnych technologii ” – czytamy we wspólnym oświadczeniu.
Oba kraje zjednoczą swoje siły w walce z dezinformacją, a zwłaszcza wypaczaniem prawd historycznych związanych z II wojną światową – stwierdza wspólne oświadczenie.
„Amerykanie i Polacy są prawdziwymi przyjaciółmi i wiarygodnymi partnerami od prawie 250 lat. Na zawsze jednoczy nas wspólna wiara w rodzinę, wyznanie, prawo, wolność, demokrację i sprawiedliwość. Jak głosi stare polskie powiedzenie, staniemy razem w imię Boga za wolność naszą i waszą” – powiedział Prezydent Trump.
———