Sejm uchwalił w środę nowe Prawo zamówień publicznych. Ustawa przewiduje m.in. wymóg przedstawienia zgodności wyliczonej ceny robót budowlanych z przepisami dotyczącymi kosztu pracy.
Za uchwaleniem ustawy głosowało 256 posłów, przeciw było 142, a 17 wstrzymało się od głosu. Sejm uchwalił również związaną z nowym PZP ustawę wprowadzającą nowe Prawo zamówień publicznych. Za tą ustawą głosowało 256 posłów, przeciw było 142, a 16 wstrzymało się od głosu.
Przygotowane przez resort przedsiębiorczości i technologii nowe Prawo zamówień publicznych „ma zwiększyć konkurencyjność na rynku zamówień publicznych i zwiększyć dostęp do rynku zamówień dla małych i średnich przedsiębiorstw, lepiej zarządzać całym procesem zakupowym, zwiększyć rolę współpracy zamawiającego i wykonawcy, usprawnić systemy odwoławcze, system kontroli, pozwolić na identyfikację zamówień strategicznych i tych zamówień, które mają charakter innowacyjny”.
Według MPiT istotnym elementem nowego prawa zamówień publicznych jest usprawnienie procedury udzielania zamówień publicznych szczególnie w postępowaniach o wartości poniżej progów unijnych. Resort wskazał, że nowe przepisy pozwalają precyzyjnie określić zasady współdziałania prowadzenia katalogu klauzul zakazanych, jeśli chodzi o treści umowy. Wprowadzają też nowe zasady waloryzacji wynagrodzenia, co jest niezwykle ważne, a także obowiązek stosowania zaliczek lub częściowych płatności w umowach powyżej 12 miesięcy.
Uproszczenie postępowań
Zwrócono też uwagę na szczegółowe zasady dotyczące zabezpieczenia należytego wykonania umowy, gdzie wysokość zabezpieczenia ustala się w stosunku procentowym do ceny całkowitej podanej w ofercie albo maksymalnej wartości nominalnej zobowiązania zamawiającego wynikającego z umowy, jeżeli w ofercie podano cenę jednostkową lub ceny jednostkowe. W ustawie przewidziano, że zabezpieczenie ustala się w wysokości nieprzekraczającej 5 proc. ceny całkowitej.
Ponadto w celu uproszczenia prowadzenia postępowań o udzielenie zamówienia publicznego ustawa wprowadza zasadę fakultatywności wadium, mającą zastosowanie do wszystkich postępowań prowadzonych w oparciu o przepisy ustawy. „Usprawniono także postępowanie odwoławcze, a także wprowadzono mechanizmy mediacji lub innych polubownych rozwiązań w przypadku sporów” – podano w uzasadnieniu do projektu.
Według autorów ustawy, nowe przepisy pozwolą lepiej zadbać o interesy podwykonawców, obniżenie opłat sądowych od skarg w drugiej instancji zapewni większą dostępność dla małych i średnich przedsiębiorstw korzystania ze skargi na orzeczenia Krajowej Izby Odwoławczej. Ograniczone zostaną formalności w postępowaniach niekonkurencyjnych, np. w trybie z wolnej ręki, doprecyzowane zostaną przepisy dotyczące trybów negocjacyjnych.
W nowelizacji zawarte są także rozwiązania dotyczące procedur związanych z partnerstwem innowacyjnym. Przemodelowano również zbiór rozwiązań w procedurach konkursowych. Rozwiązania nowej ustawy wzmacniają rolę Prezesa Urzędu Zamówień Publicznych w przygotowaniu i propagowaniu dobrych praktyk, które będą wspierały zamawiających.
Ustawa trafi do Senatu.
Autorka: Longina Grzegórska-Szpyt, PAP. Śródtytuł pochodzi od redakcji.