Tegoroczną Nagrodę Praw Człowieka im. Václava Havla otrzymali w poniedziałek ex aequo uwięziony przez Chiny ujgurski intelektualista, profesor ekonomii Iham Tohti i Inicjatywa Młodzieżowa na rzecz Praw Człowieka, promująca pojednanie na Bałkanach.
„W tym roku jury Nagrody Praw Człowieka im. Václava Havla postanowiło przyznać ją Ilhamowi Tohtiemu i Inicjatywie Młodzieżowej na rzecz Praw Człowieka” – ogłosiła w Strasburgu przewodnicząca Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy Liliane Maury Pasquier.
Rekomendowany również przez urzędników amerykańskich do Pokojowej Nagrody Nobla, Tohti, skazany w 2014 roku przez chińskie sądownictwo na dożywocie za separatyzm, jest Ujgurem, członkiem etnicznej mniejszości, wyznającej mahometanizm i zamieszkującej głównie rozległy rejon Sinciangu na północnym zachodzie Chin. Ujgurowie są w ostatnich latach poddawani przez rząd Chin drastycznym represjom. Od kwietnia 2017 roku ponad milion Ujgurów jest przetrzymywanych w sieci obozów internowania. Represje mają zmusić ich do lojalność i uległości wobec władz.
Zgłoszenie Tohtiego do Nagrody pod koniec sierpnia wywołało gniew Pekinu, który oskarżył Radę Europy o „wspieranie terroryzmu”.
Inicjatywa Młodzieżowa na rzecz Praw Człowieka, utworzona w 2003 roku, „promuje pojednanie poprzez łączenie młodych ludzi z Bałkanów, różnych grup etnicznych, regionów i krajów”, aby zapobiec odrodzeniu się tam konfliktu etnicznego, który dewastował region przez tak wiele lat – podała RE.
Zainicjowana w 2003 roku Nagroda im. Václava Havla przyznawana jest za wyjątkowe działania społeczeństwa obywatelskiego w obronie praw człowieka. W 2018 roku otrzymał ją Ujub Titijew, szef rosyjskiej organizacji pozarządowej Memoriał w Czeczenii, któremu w czerwcu przyznano zwolnienie warunkowe po 18. miesiącach więzienia. Nagroda wynosi 60 tys. euro.
Źródło: PAP.