Obserwacje nieba, wybór amatorskiego teleskopu czy astrofotografia będą tematami kursów dla osób po 60. roku życia, które organizuje szczeciński oddział Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Zajęcia rozpoczęły się 29 marca.
– Astronomią interesuje się coraz więcej osób; widzimy to choćby podczas cotygodniowych „dyżurów astronomicznych”, które prowadzimy dla szczecinian w obserwatorium. Chcemy, aby także seniorzy, którzy jak wiadomo, chętnie uczestniczą w kursach z różnych dziedzin – choćby w ramach uniwersytetów trzeciego wieku – mogli zgłębić tajniki obserwacji nieba – powiedział PAP Marcin Biskupski ze szczecińskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii. Dodał, że zajęcia będą obejmowały zarówno wiedzę teoretyczną, jak i praktykę w obserwatorium Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT).
Uczestnicy zajęć – według zapowiedzi organizatorów – dowiedzą się m.in., jak obsługiwać teleskop i wybrać sprzęt do własnych obserwacji, jak rozpoznawać ciała niebieskie i zjawiska na Słońcu, jak korzystać z baz danych obserwacji astronomicznych, a także poznają sposoby fotografowania ciał Układu Słonecznego.
– Tematy są zróżnicowane, ale tworzą pewną całość – od zapoznania się ze sprzętem do obserwacji po wskazówki, jak samodzielnie dokonywać badań nieba. Jednocześnie nie trzeba zapisywać się na cały kurs, spośród zaproponowanych zagadnień można wybrać interesujący dla siebie temat – powiedział Biskupski.
Zajęcia będą prowadzić prelegenci z PTMA. Na stronie astronomia.szczecin.pl znajdują się szczegóły dotyczące programu, a także formularze uczestnictwa. Kursy będą bezpłatne.
Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii założone zostało w 1919 roku w Warszawie. Siedziba Zarządu Głównego mieści się obecnie w Krakowie. Stowarzyszenie zrzesza ok. 500 członków, zarówno astronomów amatorów, jak i profesjonalistów. Szczeciński oddział PTMA powrócił do działalności po 25 latach, w 2014 roku; w tym samym roku jego członkowie reaktywowali obserwatorium astronomiczne dawnej Politechniki Szczecińskiej. Pierwsze zajęcia programu „Wiek Astronomii” – poświęcone obsłudze teleskopów – odbyły się 29 marca, drugie są zaplanowane na 11 i 12 kwietnia – będą poświęcone fotografowaniu nieba lustrzanką. Zapisy trwają.
Źródło: PAP.