Wydarzenie nie tylko dla łasuchów, ale dla wszystkich, którzy interesują się historią i ginącymi zawodami. Czesi zwiedzali pełną smaków wystawę na zamku w Hradcu nad Morawicą, Polacy będą mogli ją podziwiać już od jutra na Zamku Piastowskim w Raciborzu. O tym, jakie kulinarne upodobania mieli średniowieczni arystokraci na terenie Śląska, będzie można przekonać się podczas ekspozycji zorganizowanej w ramach polsko-czeskiego projektu „Kuchnia i kultura kulinarna na książęcych dworach średniowiecznych w Opawie i Raciborzu”. Wernisaż rozpocznie się we wtorek 11 września o godz. 17.
Smaki sprzed wieków
W Polsce wystawa zostanie zaprezentowana w najcenniejszym zabytku średniowiecznym na Śląsku, czyli w Zamku Piastowskim w Raciborzu, gdzie mieści się kaplica św. Tomasza Becketa z Canterbury, zwana perłą śląskiego gotyku. Zamek na przestrzeni wieków ulegał wielu przebudowom i dziś prezentuje mieszankę różnorodnych stylów architektonicznych.
Jak opowiada Mariola Jakacka, dyrektor Zamku: – Na książęcych stołach na całym Śląsku gościły wtedy podobne potrawy, bo mieliśmy takie same lasy, a w nich takie same zwierzęta. Dominowała dziczyzna i słodkości na bazie kaszy słodzonej miodem. Potraw przyrządzonych według średniowiecznych receptur będzie można skosztować podczas wernisażu.
Dodatkowe atrakcje podczas wernisażu zapewnią specjalni goście. Pierwszy z nich to garncarz, który zademonstruje, jak wykonywano naczynia w średniowieczu. Pojawi się też pszczelarz, który podzieli się wiedzą o chętnie spożywanym w wiekach średnich miodzie pitnym oraz pokaże, jak robi się świece z wosku pszczelego.
Owoc polsko-czeskiej współpracy
Ekspozycje na temat wspólnej historii i kultury kulinariów z epoki średniowiecza na obszarze obecnego Euroregionu Silesia powstały dzięki współpracy z Instytutem Dziedzictwa Narodowego – Oddział w Ostrawie i Uniwersytetem Śląskim w Opawie.
Przedsięwzięcie zostało dofinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa RP „Przekraczamy Granice”, w ramach Funduszu Mikroprojektów w Euroregionie Silesia 2014-2020.
A.I., źródła: PAP, zamekpiastowski.pl.