W piątek rano, przed rozpoczęciem drugiego dnia szczytu unijnego w Brukseli, premier Mateusz Morawiecki spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Jak dowiedziała się PAP ze źródeł dyplomatycznych, francuski przywódca nawiązał do prowadzonej przez Komisję Europejską procedury praworządności wobec Polski. Morawiecki miał zadeklarować, że Polska chce współpracować z komisją. Macron z kolei przypominał, że bardzo ważny jest dialog prowadzony z wiceprzewodniczącym komisji Fransem Timmermansem.
Spotkanie odbyło się w gronie delegacji obu państw. Rozmowy dotyczyły także dyrektywy o pracownikach delegowanych w kontekście transportu międzynarodowego. Polska opowiada się za tym, by kierowcy nie byli traktowani jak pracownicy delegowani, natomiast Francja oczekuje zaostrzenia regulacji w tej sprawie. Macron – według źródeł francuskich – podkreślał, że ważne są działania poprawiające kontrolę i zapobiegające nadużyciom w tym obszarze.
Poruszono także problem o migracji oraz sytuacji w Libii. Paryż oczekuje, że porozumienie dotyczące reformy polityki azylowej w Unii Europejskiej zostanie wypracowane do połowy przyszłego roku. Co do zagadnień klimatycznych obaj przywódcy zgodzili się, że to temat priorytetowy.
Rozmowy przebiegły w dobrej atmosferze, mimo że dotyczyły także trudnych spraw. „To były dobre rozmowy” – ocenił szef polskiego rządu. Podobne opinie wyrażali dyplomaci zarówno z Polski, jak i z Francji. Obaj przywódcy znają się jeszcze z poprzednich funkcji rządowych: Macron był ministrem gospodarki w rządzie Manuela Vallsa, a Morawiecki ministrem rozwoju i finansów.
Premier poinformował, że zaprosił francuskiego prezydenta na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, które odbędą się w przyszłym roku.
Przywódcy odbyli także krótką rozmowę w cztery oczy.
Z kolei Pałac Elizejski poinformował w oświadczeniu, że prezydent Macron rozmawiał z premierem Morawieckim przede wszystkim na temat reform polskiego wymiaru sprawiedliwości i przyjmowania migrantów. W kwestii planowanych przez polski rząd reform wymiaru sprawiedliwości premier zapewnił francuskiego prezydenta o swoich zamiarach „dialogu” z Brukselą – czytamy w komunikacie Pałacu Elizejskiego.
K.O., źródło: PAP.