Być może to jedno z najcenniejszych odkryć z czasów Cesarstwa Rzymskiego we Włoszech, oceniają tamtejsi archeolodzy. Aż 300 rzymskich monet ze złotego kruszcu, najprawdopodobniej z IV w., znaleziono w mieście Como położonym na północy Włoch.
Cenny skarb
Zachowane w doskonałym stanie złote monety umieszczone były w kamiennej amforze, która znajdowała się na głębokości ok. 1 m pod ziemią w centrum miasta, w miejscu, gdzie dawniej istniał teatr, a jeszcze wcześniej klasztor.
Naukowcy natknęli się na skarb podczas prac archeologicznych na terenie budowy. Urząd ochrony nad zabytkami wstrzymał natychmiast odbywające się tam roboty budowlane i przejął pieczę nad znaleziskiem.
Jak komentuje Giancarlo Frigerio, prezes stowarzyszenia archeologicznego z Como: – To może być jeden z najważniejszych rzymskich skarbów. Frigerio tłumaczy, że w miejscu, gdzie odkryto złote monety, mieściły się w czasach Cesarstwa Rzymskiego domy arystokracji. – Amfora została przypuszczalnie ukryta między murami domu na wypadek włamania, zapewne podczas najazdów – wyjaśnia archeolog.
Ważny archeologicznie obszar
Z kolei włoski minister kultury i turystyki Alberto Bonisoli przekonuje: – Nie znamy jeszcze szczegółów znaczenia historycznego i kulturowego tego znaleziska, ale obszar ten jest prawdziwym skarbem dla naszej archeologii.
I dodaje: – To odkrycie napełnia mnie dumą.
A.I., źródło: PAP.