Biało-czerwona flaga zawisła we wtorek rano w siedzibie głównej Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku. Odbyło się to podczas ceremonii wymiany flag narodowych tych państw, które jako niestali członkowie wchodzą w skład Rady Bezpieczeństwa ONZ w 2018 roku.
Z początkiem tego roku w Radzie Bezpieczeństwa ONZ wygasły kadencje Ukrainy, Egiptu, Japonii, Włoch, Urugwaju i Senegalu.
W 2018 roku oprócz Polski zastąpią je Gwinea Równikowa, Kuwejt, Holandia, Peru i Wybrzeże Kości Słoniowej.
Z informacji przekazanych PAP przez Stałe Przedstawicielstwo RP przy ONZ wynika, że uroczystość zorganizowano z inicjatywy Kazachstanu, który w styczniu przewodzi Radzie.
W siedzibie ONZ w #NowyJork zakończyła się ceremonia wymiany flag państw, które w charakterze niestałych członków weszły w skład Rady Bezpieczeństwa, w tym #Polska #PLUNSC 🇵🇱🇺🇳 pic.twitter.com/Zn7fissp06
— MSZ RP🇵🇱 (@MSZ_RP) 2 stycznia 2018
Priorytetowymi kwestiami, na których skoncentruje się Kazachstan podczas swego miesięcznego przywództwa, będą: powstrzymanie rozprzestrzeniania broni masowego rażenia i sytuacja w Afganistanie. Ponadto zajmie się konfliktem w Syrii i działalnością misji pokojowych ONZ w takich krajach jak: Demokratyczna Republika Konga, Libia, Sudan, Mali, Somalia oraz na terenie Sudanu Południowego i Cypru.
We wcześniej przekazanych informacjach biuro rzecznika prasowego polskiej dyplomacji podkreśliło, że członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa daje możliwość udziału w debacie dotyczącej rozwiązywania najważniejszych problemów globalnych.
Ministerstwo Spraw Zagranicznych zakomunikowało także: – Polska zyska unikalną sposobność promocji i realizacji priorytetów polskiej polityki zagranicznej na forum ONZ. Będzie mogła prezentować swoje stanowisko na temat kwestii istotnych z punktu widzenia bezpieczeństwa regionalnego, a także związanych z utrzymaniem międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa.
Od 1 stycznia 2018 roku Polska, po raz szósty, przez dwa lata będzie zasiadać w Radzie Bezpieczeństwa jako niestały członek. Pierwszy raz państwo polskie było członkiem RB ONZ w latach 1946-1947. Następnie w 1960 roku (kadencja dzielona z Turcją), i kolejno w latach 1970-71 oraz 1982-83. Ostatnim razem zyskaliśmy niestałe członkostwo w RB w latach 1996-97, już jako wolny kraj.
A.I., źródło: PAP, MSZ.