W sobotę 13 stycznia w Waszyngtonie odbyła się po raz siódmy „Polska Noc” organizowana przez Marcina Gortata. Podczas meczu NBA miało miejsce wiele wydarzeń promujących polską kulturę i historię. Gośćmi polskiej gwiazdy ligi NBA w hali sportowej Capital One Arena byli m.in.: senator, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Anna Maria Anders, ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek, polscy weterani II wojny światowej oraz starszy chorąży sztabowy Piotr Maciejewski i plutonowy Michał Paćko, weterani operacji z udziałem polskich sił zbrojnych w Afganistanie oraz w Iraku.
Podczas meczu na telebimach wyświetlano informacje o historii i o współczesnej Polsce. Pokazano m.in. spot „Indestructible” („Niezniszczalni”), którego pomysłodawcą było biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Waszyngtonie (PAIiH).
Narratorem filmu jest pułkownik Romuald Lipiński, żołnierz 2 Korpusu Polskiego, weteran bitwy pod Monte Cassino, który przedstawia sylwetkę polskiego bohatera – generała Władysława Andersa. – Generał Anders był naszym wybawicielem, dowódcą, ojcem […]. Zrobił z nas żołnierzy i napełnił nas dumą. Byliśmy gotowi pójść za nim do piekła – mówił pułkownik Lipiński.
– Jesteśmy zaszczyceni, że Agencja może w taki sposób uhonorować etos niestrudzonego polskiego żołnierza. Nasza waleczność i niezłomność to cechy, z którego, jako naród, powinniśmy być dumni. Mam nadzieję, że dzięki przystępnej formule, film, a przez to historię polskich bohaterów, pozna szeroka publiczność – powiedział cytowany na stronie internetowej PAIiH jej prezes Tomasz Pisula.
Film objął patronatem premier Mateusz Morawiecki, który polecając spot na swoim Twitterze, jednocześnie napisał: „Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych”.
Polskie dziedzictwo niesie ponadczasowe wartości niezłomności, odwagi i poświęcenia dla dobra innych. Polecam #Indestructible https://t.co/EWv3Bwo2g4
— Mateusz Morawiecki (@MorawieckiM) 14 stycznia 2018
Podczas imprezy pozdrowienia dla jej uczestników przesłał prezydent RP Andrzej Duda, który podziękował Gortatowi za wysiłek rozsławienia Polski w Ameryce. Przypomniał także rolę Stanów Zjednoczonych w odzyskaniu niepodległości przez Polskę.
– Doskonale pamiętamy, że w 1918 roku naród amerykański okazał się naszym prawdziwym przyjacielem, a prezydent Woodrow Wilson zażądał utworzenia państwa polskiego w programie pokojowym „14 punktów”. To pomogło nam zwyciężyć w naszej walce o wolność. Dziś także Polska i Stany Zjednoczone, ramię w ramię, stoją na straży bezpieczeństwa naszego kraju i Sojuszu Północnoatlantyckiego – powiedział prezydent.
Pozdrowienia od @AndrzejDuda dla uczestników Polskiej Nocy w #NBA#PolskaNocNBA #NBAPolishNight 🏀https://t.co/XKHJvx0QDo pic.twitter.com/DLjBstXAhk
— Kancelaria_Prezydenta (@prezydentpl) 13 stycznia 2018
W korytarzu hali Capital One Arena ambasada RP otworzyła stoisko, na którym rozdano kibicom informatory o Polsce, słodycze oraz drobne upominki. Szczególnym powodzeniem cieszyły się czapki w polskich barwach narodowych z husarskimi skrzydełkami. Z kolei do gry przeciw brooklińskim Nets waszyngtońskich „Czarodziei” (Washington Wizards) zagrzewał w amerykańskim stylu zespół taneczny Cheerleaders Gdynia.
Wydarzenie „Polish Heritage Night” zgromadziło 20 tysięcy kibiców. – Dla mnie jako Polaka jest to znakomita okazja do przybliżenia Amerykanom naszej kultury, pokazania, jakim jesteśmy krajem – powiedział Marcin Gortat.
Gortat nie zawiódł i rozegrał jedno z lepszych spotkań w tym sezonie. Na parkiecie przebywał 30 min, trafił sześć z ośmiu rzutów z gry oraz cztery z sześciu wolnych. Jego drużyna Washington Wizards po dramatycznej dogrywce wygrała z Nets stosunkiem 119:113.
M.J., źródła: PAP, Prezydent.pl, Ambasada RP w Waszyngtonie, Polskie Radio.