Czerwińsk nad Wisłą na Mazowszu, Klimontów w Świętokrzyskim oraz Lututów i Piątek w Łódzkiem – to cztery nowe miasta, które w 2020 roku znajdą się na mapie Polski. Wszystkie te miejscowości odzyskają status, który utraciły wskutek represji carskich po powstaniu styczniowym.
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z lipca br. miejscowości zyskają nowy status od 1 stycznia 2020 roku.
Akty nadania statusu miasta wójtom (czyli przyszłym burmistrzom) trzem z tych miejscowości wręczył w poniedziałek sekretarz stanu w MSWiA Paweł Szefernaker. W uroczystości nie wziął udziału wójt gminy Czerwińsk nad Wisłą. 2 stycznia z rąk wiceministra Macieja Wąsika odbierze on list gratulacyjny od premiera Mateusza Morawieckiego.
Miejscowości, które od 2020 roku będą miastami, historycznie miały już taki status. „W XIX w. w związku z represjami carskimi związanymi z powstaniem styczniowym wszystkie cztery miejscowości utraciły status miasta i dziś historycznie ten status odzyskują” – powiedział przedstawiciel MSWiA.
Procedura nadania statusu miasta
Wiceminister zachęcał, aby za przykładem tych miejscowości również inne starały się o status miejski, zwłaszcza jeśli utraciły go historycznie.
Jak przypomniał, proces nadania statusu miasta co roku przebiega tak samo. „Na wniosek Rady Gminy podejmowana jest procedura, która najpierw jest u wojewody, później w MSWiA, a do końca lipca decyzje w tej sprawie podejmuje Rada Ministrów. Co roku takie wnioski są składane i większość z tych wniosków zazwyczaj uzyskuje rekomendację rządu do tego, żeby miejscowość uzyskała status miasta” – wskazał Szefernaker.
W uzasadnieniu rozporządzenia Rady Ministrów stwierdzono, że wszystkie miejscowości są zwodociągowane i skanalizowane, a ich cechy funkcjonalno-przestrzenne wykazują miejski charakter. W większości z nich przeważająca liczba mieszkańców jest zatrudniona poza rolnictwem.
W przypadku Czerwińska nad Wisłą uwagę zwrócono m.in. na zabytkowy zespół kościelno-klasztorny, który co roku do gminy sprowadza 10 tys. pielgrzymów i turystów. Piątek posiada natomiast ukształtowane centrum z wyznaczonym Geometrycznym Środkiem Polski. Prawa miejskie miał od 1339 do 1869 roku. W Lututowie w latach 2010-2011 zrewitalizowano rynek, od którego rozchodzą się ulice o zwartej zabudowie. Rynek jest także mocną stroną Klimontowa. W ostatnim czasie został gruntownie przebudowany – odtworzono brukową nawierzchnię i odbudowano kamienice.
1 stycznia 2019 roku liczbę miast w Polsce do 940 powiększyło dziesięć miejscowości. Od roku 2020 będą więc w Polsce 944 miasta.
Źródło: PAP.