Inicjatorzy akcji charytatywnej odwołali się do losów lokalnych mieszkańców Friuli, które zainspirowały Szekspira do napisania Romea i Julii. Zamówień nie brakuje. Szczególną popularnością romantyczny gadżet cieszy się wśród Amerykanów i Brytyjczyków, kupujących mgłę na pamiątkę lub z sentymentu do miłosnej historii.
Puszka, w której znajduje się mgła z włoskiej krainy Friuli, opatrzona jest etykietą „Matka wszystkich mgieł”.
Jak zapewniają producenci, umieszczono w niej kropelki wody z powietrza znad rzeki Stella, które zostały zebrane podczas pełni w tygodniu przesilenia zimowego. Wolontariusze zbierają mgłę za pomocą siatek w 14 różnych punktach usytuowanych wzdłuż rzeki.
Mgłę puszkuje się w niewielkiej miejscowości Ariis w regionie Friuli. Do pomysłodawców spływają tysiące zamówień nie tylko z Włoch, lecz także z całej Europy i Stanów Zjednoczonych. Za jedno opakowanie trzeba zapłacić 3,50 euro. Rocznie sprzedawanych jest od 1000 do 5000 mgielnych puszek.
Wynalazcy tych niecodziennych zbiorów Consuelo Bervilacqua i Fernando Gallici przekonują: – Nasza mgła jest czyściuteńka.
Zebrane ze sprzedaży środki przekazują na remont miejscowego kościoła oraz dla potrzebujących parafian.
Twórczy Włosi zapewniają, że opracowali własną metodę na zbieranie mgły i lokowanie jej w puszkach. Do pakowania służy im specjalnie zaprojektowana i opatentowana maszyna.
Gdy kupimy puszkę, czeka nas niespodzianka. Znajdziemy w opakowaniu nie tylko mgłę, ale również mapę z naniesionymi na nią punktami mgielnych zbiorów, dołączony jest także przewodnik po tym pięknym terenie.
Wynalazcy unikatowej pamiątki odwołali się do historii miłosnej pochodzącej z ich stron, która znalazła swoje odzwierciedlenie w literaturze.
W pobliżu Ariis urodziła się i mieszkała Lucina Savorgnan, będąca ponoć pierwowzorem postaci szekspirowskiej Julii. Dziewczyna zakochała się w swym kuzynie, pisarzu i historyku Luigim Da Porto. Jej nieszczęśliwe uczucie miało natchnąć wieszcza do napisania słynnego dramatu.
Dla romantyków zgromadzona w puszce przez zbieraczy mgła jest symbolem miejsca, w którym żyli „prawdziwi” Romeo i Julia.
A.I., źródło: PAP, La Repubblica.it.