Od połowy stycznia 2018 roku Fundacja Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego prowadzi wykopaliska na przeznaczonej od maja do remontu ul. Kościuszki w Rzeszowie. Jak poinformował przedstawiciel organizacji Paweł Kocańda, do tej pory wyeksplorowano cztery wykopy w różnych punktach ulicy. – We wszystkich natrafiono na cenne pozostałości dawnego, starego Rzeszowa. Są to przede wszystkim relikty starej, drewnianej nawierzchni, składającej się z od trzech do pięciu poziomów belek, ułożonych w poprzek lub wzdłuż ulicy. Są to najprawdopodobniej deski pochodzące z drzew iglastych – wyjaśnił.
Fragment XVII-wiecznej ulicy
W ocenie przedstawiciela fundacji najbardziej okazały jest fragment nawierzchni mierzący niemalże 18 m długości i nawet do 2 m szerokości, ułożony na wschód od dzwonnicy kościoła farnego. Składa się z trzech poziomów belek o długości 2-3 m. Do utwardzenia nawierzchni zastosowano podsypkę z kamieni i cegieł.
Nieopodal odkopano na głębokości ok. 1,5 m pozostałości prawdopodobnie starego, drewnianego rynsztoka, zbudowanego z wydrążonych pni posadowionych na drewnianych kołkach.
Drobne przedmioty i kości
Archeolodzy natrafili także na ceramikę, m.in. na bogato malowane talerze i misy. Znaleźli również liczne artefakty: monety, gwoździe, podkowy, elementy strojów i pasa, np. klamry, aplikacje, guziki oraz skórzane części końskiej uprzęży.
Naukowcy datują powyższe znaleziska na XVII w.
Odkryto też siekierę lub topór, który pochodzi prawdopodobnie z XVI w.
Jednak jak zaznacza Paweł Kocańda, więcej informacji m.in. na temat wieku odnalezionych przedmiotów będzie można przekazać po procesie analiz i odczyszczeniu.
Podczas wykopalisk odkopano również spore ilości kości, głównie zwierzęcych, ale znaleziono też pojedyncze kości ludzkie. Być może przed wiekami był w tym miejscu cmentarz.
A.I., źródło: PAP.