Rzecznik Ministerstwa Sprawiedliwości Jan Kanthak poinformował w czwartek na Twitterze, że nie będzie zmian dotyczących tajemnicy zawodowej.
„Nie będzie zmian w zakresie tajemnicy zawodowej – dziennikarskiej, lekarskiej i adwokackiej. Robocze koncepcje, które zakładały pewne ograniczenia tajemnic, nie zyskały akceptacji kierownictwa MS” – napisał. Pod koniec września minister Zbigniew Ziobro zapewniał, że zmiany, nad którymi pracuje resort, nie dotkną dziennikarzy. Kanthak w rozmowie z PAP podkreślił, że „żadnej zmianie” nie ulegną także tajemnica adwokacka ani lekarska.
Rzecznik poinformował też, że MS „będzie uczestniczyć w pracach studyjnych na forum międzynarodowym” związanych z problematyką ochrony tajemnic w kontekście zagrożeń terrorystycznych i prania brudnych pieniędzy. Podkreślił, że analizy nie oznaczają przygotowywania zmian w przepisach. – Zostały zaprezentowane pewne założenia zmian Kodeksu karnego, jednak w projekcie nie znajdą się żadne zmiany dotyczące tajemnicy zawodowej – podkreślił Kanthak.
Dodał, że „będą trwały międzynarodowe prace koncepcyjne i studyjne, ponieważ kwestia uregulowania tajemnic pod kątem zwalczania terroryzmu i walki z praniem brudnych pieniędzy to zagadnienia podnoszone także w innych państwach”.
Pod koniec września Ziobro poinformował, że prace nad zmianami w przepisach o tajemnicy zawodowej – o które zwracali się do resortu prokuratorzy – nie dotkną dziennikarzy.
Jak podał „Dziennik Gazeta Prawna”, zapowiadana przez resort sprawiedliwości nowelizacja Kodeksu postępowania karnego miała umożliwiać prokuratorowi wydobycie od adwokata poufnych informacji o jego kliencie bez pytania sądu o zgodę; to samo miało dotyczyć innych zawodów, w których obowiązuje tajemnica, w tym dziennikarzy, lekarzy i doradców podatkowych. Ziobro podkreślał wówczas, że są omawiane pewne koncepcje, ale żadne ostateczne decyzje nie zapadły.
Źródło: PAP.