O odszkodowanie za działanie niepożądane szczepionek przeciw COVID-19 będą mogły ubiegać się osoby hospitalizowane przynajmniej 14 dni lub te, które doznają wstrząsu anafilaktycznego – poinformował we wtorek na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Minister na konferencji prasowej wraz z rzecznikiem praw pacjenta Bartłomiejem Chmielowcem zaprezentował podstawowe założenia dotyczące projektu ustawy o Funduszu Kompensacyjnym, z którego mają pochodzić odszkodowania za potencjalne działania niepożądane szczepionek przeciw COVID-19, a od 2022 roku zapisy tej regulacji – jak zapowiedział Niedzielski – mają odnosić się do niepożądanych odczynów powstałych na skutek wszystkich szczepień ochronnych.
Wyjaśnił też, które z zaszczepionych osób z niepożądanym odczynem poszczepiennym (NOP) będą mogły się o rekompensatę ubiegać.
„Osoby, które będą uprawnione do takiego odszkodowania w ramach takiej uproszczonej procedury, to będą osoby, które wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni – to jest jeden bardzo ważny warunek – lub, podkreślam ‘lub’, a nie ‘i’ osoby, u których wystąpił wstrząs anafilaktyczny, który spowodował konieczność obserwacji lub hospitalizacji co najmniej 14-dniowej” – wyjaśnił minister.
Równocześnie minister odniósł te warunki do trwających szczepień, wskazując, że obecnie „jedna osoba w kraju […] ma w ogóle potencjał, by być kwalifikowaną do takiego odszkodowania”. W Polsce do wtorku do godz. 10.45 wykonano blisko 258 tys. szczepień, a niepożądane odczyny wystąpiły u 37 zaszczepionych.
„Dzisiaj mamy ponad 250 tys. osób zaszczepionych na COVID-19. Z raportu Głównego Inspektora Sanitarnego i całej Inspekcji Sanitarnej wynika, że w Polsce mieliśmy do tej pory w przypadku szczepienia na COVID jedynie 37 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 32 miały charakter łagodny, cztery poważny i jeden ciężki” – powiedział Niedzielski.
Jak wyjaśnił: „Świadczenie kompensacyjne będzie się wahało w przedziale od 10 tys. zł – w przypadku minimalnego progu 14 dni hospitalizacji – aż do 100 tys. zł łącznie, czyli zwiększając liczbę dni hospitalizacji bądź łącząc różne elementy, które będą w takiej specjalnej, szczegółowej tabeli opisującej kryteria przyznawania świadczenia”.
Wnioski o wypłatę świadczenia kompensacyjnego będzie można składać do rzecznika praw pacjenta „w każdej formie – zarówno pisemnej, jak i elektronicznej” – zapowiedział Chmielowiec. Decyzja wydana będzie w ciągu 60 dni.
„Wnioski będą musiały zawierać dokumentację medyczną niezbędną do tego, żeby można było przeanalizować, czy faktycznie doszło do niepożądanego odczynu poszczepiennego” – powiedział RPP, zaznaczając, że nadal będzie istniała możliwość skorzystania z drogi sądowej.
„W przypadku wydania decyzji pozytywnej pacjentowi zostanie wypłacone stosowne świadczenie kompensacyjne. Natomiast w przypadku wydania decyzji negatywnej, z którą pacjent nie będzie się zgadzał, zostaje mu droga sądowa i będzie mógł złożyć skargę do sądu administracyjnego w ciągu 30 dni od dnia otrzymania decyzji” – wyjaśnił Chmielowiec.
Finansowanie funduszu w pierwszym okresie, kiedy będzie on dotyczył świadczenia kompensacyjnego związanego ze szczepieniem covidowym, będzie pochodzić ze środków przeznaczonych na przeciwdziałanie COVID-19, jak również z wpłat producentów, którzy będą rejestrowali swoje produkty.
Szef resortu pytany, czy to oznacza, że w przyszłości będzie to jakaś instytucja, odpowiedział: „tak, jak najbardziej”.
Minister przypomniał też, że do tej pory możliwość dochodzenia odszkodowania za pojawienie się niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) istniała na zasadach ogólnych. „Każda osoba, która odczuła niepożądane działanie szczepionki, mogła złożyć proces z powództwa cywilnego i w sądzie ubiegać się o odszkodowanie w zależności od indywidualnej wyceny szkody, jaką wiązała z pojawieniem się tego NOP” – zauważył.
Dodał, że proponowane rozwiązania mają zlikwidować niedogodności związane z postępowaniem sądowym, „które dotyczą przede wszystkim czasu trwania takiego dochodzenia o odszkodowanie, ale też oczywiście uprościć tę procedurę i zrobić ją tańszą dla osoby, która takiego odszkodowania potrzebuje czy się o nie ubiega”.
Projekt ustawy ma być przedstawiony do konsultacji w poniedziałek.
Źródło: PAP.