Autorami wystawianych prac są osoby z dysfunkcją wzroku. Ekspozycja jest sensoryczną opowieścią o mieście odbieranym tym razem zmysłami innymi niż wzrok. 19 grudnia odbył się wernisaż rysunków, rzeźb, książek dotykowowych i fotografii. Pomagają zrozumieć, jak można uchwycić to, czego nie widać.
Bohaterem wystawy jest Lublin uwieczniony z perspektywy osób niewidomych i słabowidzących: Daniela Aftyki, Ady Brankiewicz, Magdaleny Dzidy, Piotra Kasprzaka, Iwony Kwiatkowskiej, Oliwii Pliszko, Agaty Popławskiej, Klaudii Szaniawskiej, Aleksandry Wąchały i Marii Wójcik.
Podczas zwiedzania ekspozycji, na której prezentowane są rysunki, rzeźby, książka dotykowa i fotografie wykonane przy użyciu aparatów analogowych, niewidomi i osoby słabowidzące mogą korzystać z opisów w brajlu i audiodeskrypcji „na żywo”.
Wystawa jest kulminacją półrocznego stypendialnego projektu edukacyjno-artystycznego dr Magdaleny Szubielskiej z Instytutu Psychologii KUL. W projekt dofinansowany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego zaangażowali się także tyflopedagodzy, edukatorzy, kustosze muzealni oraz lubelskie środowisko artystów wizualnych.
Pomysłodawczyni projektu powiedziała w rozmowie dla Panoramy Lubelskiej, że jej nieco przewrotnym pragnieniem było to, by osobom z niepełnosprawnością wzroku móc przybliżyć sztuki wizualne, żeby tak jak widzący mogli „oglądać” wszystko, tyle że dotykiem.
Uczestnicy projektu podczas warsztatów poznawali sztukę wizualną poprzez inne zmysły niż wzrok. Brali udział także w spacerach w przestrzeni miejskiej, podczas których słuchali opowieści o historii Lublina, obcowali z dziełami sztuki i spotykali się z ich twórcami.
Inspiracją prac stały się pozawzrokowe doświadczenia zebrane podczas wędrówek po mieście, które autorzy przefiltrowali przez własną imaginację. Osoby z dysfunkcją wzroku swoje wrażenia zamknęły w różnych formach artystycznego wyrazu. Dzięki temu zwiedzający tę nietypową wystawę mogą zobaczyć niepowtarzalny obraz miasta czytanego poprzez zróżnicowane faktury, kształty, dźwięki i historie związane z jego przestrzenią. Ta niecodzienna percepcja znanych i nieznanych zakątków Lublina opowiedziała własnym językiem to, czego nie ogarnąłby wzrok.
Ekspozycja jest kierowana także do osób widzących, które chciałyby doświadczyć przestrzeni miejskiej w nowy dla siebie sposób. Jest to doskonała okazja do zmiany perspektywy postrzegania rzeczywistości wokół nas, doznawania jej z „zamkniętymi oczami”. Można poczuć, jak działają nasze inne zmysły, gdy wykluczymy wzrok, i choć na chwilę zrozumieć świat niewidomych.
Wystawę można zwiedzać w Galerii Labirynt w Lublinie do 28 lutego 2018 roku.
Kuratorami wystawy są Rafał Lis i Magdalena Szubielska, a przygotowaniem materiałów w brajlu zajęło się Centrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL.
A.I., źródła: PAP, LSI, TVP3 Lublin, Galeria Labirynt.