Dyrektorze, zaapeluj do rodziców, by nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły. Zwróć uwagę, aby do pracy nie przychodzili chorzy nauczyciele i inni pracownicy – brzmią rekomendacje, które szef MEN Dariusz Piontkowski przekazał w czwartek m.in. szkołom i przedszkolom.
Rekomendacje MEN dla dyrektorów przedszkoli, szkół i placówek oświatowych w zakresie profilaktyki zdrowotnej w związku z pojawiającymi się w krajach europejskich przypadkami zachorowań na koronawirusa opublikowane są na stronie internetowej resortu.
MEN zaleca, aby dyrektorzy porozmawiali z uczniami o przestrzeganiu podstawowych zasad higieny, w tym ochrony podczas kaszlu i kichania oraz częstego mycia rąk z użyciem ciepłej wody i mydła. Zaleca, aby w widocznym miejscu w szkole wywiesić instrukcję dotyczącą zasad higieny i odpowiedniego mycia rąk.
Dyrektor powinien także poinformować uczniów i rodziców, że jeśli nie mieli kontaktu z osobą chorą, to nie ma powodu do obaw.
Ministerstwo rekomenduje dyrektorom skierowanie apelu do rodziców, aby nie posyłali przeziębionych i chorych dzieci do przedszkola lub szkoły. Z kolei dyrektorzy powinni zwrócić uwagę na to, żeby nauczyciele i pozostali pracownicy nie przychodzili do pracy chorzy.
MEN apeluje ponadto o odwołanie lub zaniechanie organizowania wycieczek do krajów, w których wykryto ogniska koronawirusa.
Dyrektorzy powinni także poinformować rodziców, których dziecko wróciło z terenów występowania koronawirusa i ma objawy grypopodobne, aby powiadomili stację sanitarno-epidemiologiczną, zgłosili się do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
Rodziców dzieci do 8 lat dyrektor powinien ponadto poinformować, że w razie nieprzewidzianego zamknięcia żłobka, przedszkola lub szkoły należy im się zasiłek opiekuńczy.
Minister podczas czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie, związanej z koronawirusem, podkreślał, że na razie, według wskazań sanepidu, nie ma realnego zagrożenia koronawirusem. Rekomendacje jednak to procedury, które – jak mówił – już obowiązują i w sytuacji ewentualnego zagrożenia dają dyrektorom szkół prawo, by reagować i podejmować działania w kontakcie ze stacją sanitarno-epidemiologiczną.
Źródło: PAP.