W wyniku zapalenia się metanu w zginęło 13 górników: 11 Polaków i dwóch Czechów – poinformowały w piątek rano władze kopalni.
Przekazano również, że dotąd zlokalizowano ciała czterech górników. Na powierzchnię wywieziono jak dotąd jedno ciało. Władze kopalni poinformowały, że ze względu na duże stężenie metanu akcja ratownicza została tymczasowo przerwana.
Według wcześniejszych informacji podawanych przez rzecznika kopalni w Karwinie, w kopalni na głębokości ponad 800 m pracowało 23 górników; dziesięć osób zostało rannych, w tym trzy osoby hospitalizowano.
Przedstawiciele władz kopalni poinformowali, że w Karwinie zostało zorganizowane centrum kryzysowe, gdzie są zarówno polscy, jak i czescy psychologowie, a opieką są otaczane też poszczególne rodziny, niektóre z już przebywają w hotelu w Petrowicach.
Jak informował w czwartek karvinsky.denik.cz, wyrobiska przeszukiwało 40 ratowników. Akcję ratunkową komplikowały trudne warunki i słaba widoczność.
W nocy z czwartku na piątek rzecznik Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego Robert Wnorowski powiedział PAP, że do Karwiny „udały się dwa pięcioosobowe zastępy zawodowego pogotowia górniczego, wyszkolone w działaniach po takich zdarzeniach, a także pomiarowiec z chromatografem”. – Zabrali ze sobą specjalistyczny sprzęt atestowany do pracy w warunkach zagrożenia wybuchem, czyli taki, który nie może iskrzyć – dodał Wnorowski.
Premier udał się na miejsce katastrofy
W piątek rano premier Mateusz Morawiecki udał się na miejsce tragedii, odwiedził także w szpitalu w Ostrawie rannych górników z kopalni w Karwinie.
„Sytuacja w kopalni w Karwinie w Czechach jest nadal dramatyczna. Polskie służby pozostają na miejscu i są gotowe do wsparcia wszelkich działań czeskich ratowników. Rodziny górników i poszkodowani górnicy mogą liczyć na wszelką pomoc ze strony państwa” – napisał na Twitterze szef polskiego rządu.
Prezydent ogłosił żałobę narodową
W związku ze śmiercią 12 Polaków, którzy zginęli w następstwie czwartkowego wybuchu metanu w kopalni węgla kamiennego CSM w Karwinie w czeskiej części Śląska Cieszyńskiego, niedziela w całej Polsce będzie dniem żałoby narodowej – poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.
W czasie żałoby narodowej flagi państwowe na gmachach publicznych zostają opuszczone do połowy masztu i przepasane kirem, odwoływane są imprezy masowe, rozrywkowe, koncerty i imprezy sportowe.
Źródło: PAP.