Spotkanie Denise Kalm z Falun Gong, duchową praktyką zakorzenioną w starożytnej chińskiej kulturze, rozpoczęło się wiele lat temu. Chociaż początkowo miała negatywną opinię o tej praktyce, wyniesioną z artykułów mediów głównego nurtu, jej pogląd zmienił się w ciągu ostatnich kilku lat po zaprenumerowaniu „The Epoch Times”. W styczniu tego roku w San Francisco obejrzała Shen Yun, najwyższej światowej klasy przedstawienie chińskiego tańca klasycznego i muzyki. Opowieści taneczne i pieśni pozwoliły jej lepiej poznać tradycyjną chińską kulturę.
Powiedziała, że Shen Yun ją „zachwyciło” i zainteresowała się tą duchową praktyką. Zatem kiedy założyciel Falun Gong pan Li Hongzhi opublikował artykuł pt. „Jak powstała ludzkość” w „The Epoch Times”, przeczytała go i uznała za „fascynujący”.
„Shen Yun mówi o bogach. Jest też poezja, która jest tłumaczona, oraz pieśni i tego typu rzeczy. Dowiedziałam się zatem trochę więcej, ale były to jedynie fragmenty. Natomiast artykuł pana Li naprawdę ustawił to wszystko w odpowiednim kontekście” – powiedziała gazecie „The Epoch Times” 68-letnia trenerka personalna.
Uznała artykuł za fascynujący, ponieważ „łączył w sobie tak wiele rzeczy, które wcześniej studiowałam na różne inne sposoby, i po prostu zszył je w pakiet, który ludzie mogą szybko pojąć”.
Dla niej „Jak powstała ludzkość” oferuje ludziom również doświadczenie z pierwszej ręki na temat Falun Gong. „Cieszę się, że on [pan Li] wszystko jasno określił w swoim artykule, aby ludzie mogli przeczytać i powiedzieć: ‘OK, tak to naprawdę jest’ – powiedziała Kalm, zachęcając innych do poznania Falun Gong dzięki lekturze artykułu pana Li. „Ten człowiek mówi ci o faktach. I teraz zadaj sobie pytanie, czy ci ludzie mogą cię skrzywdzić w jakikolwiek sposób? Nie. Czy wyrządzają szkodę światu? Nie”.
„Tak jak więc z innymi religiami, których możemy dobrze nie rozumieć, nie powinniśmy myśleć o nich [Falun Gong] inaczej niż o innych ludziach, bo oni żyją dobrze, pozytywnie, uznając wielkie wartości. I to wszystko jest dobre dla każdego”.
„Silna analogia” pomiędzy nauką a przekazem pana Li
Przed rozpoczęciem kariery w dziedzinie informatyki, marketingu i coachingu Kalm studiowała genetykę biochemiczną. Powiedziała, że uznała artykuł za „przekonujący”, ponieważ myśli w artykule pana Li wyprzedzają to, co sądzą naukowcy. Jednak widziała „silną analogię między tym, o czym mówią naukowcy w kontekście wszechświata, który wciąż się odtwarza, a tym, o czym [pan Li] pisał w artykule”.
„Jako genetyk mogę powiedzieć, że jedną z rzeczy, która trafi do ludzi natychmiast, jest fakt, jak mało prawdopodobne jest, że ludzie mogą tak sobie żyć i w przeważającej części rodzić się całkowicie normalnie, gdy uwzględnimy wszelkie rzeczy, które mogłyby pójść nie tak” – powiedziała. „Większość naukowców, których znałam, to ludzie poniekąd uduchowieni, niekoniecznie religijni na pewnym poziomie, mówiący: wierzę w Boga, jednak nadal istnieje poczucie, że tak niewiele wiemy. Jednocześnie tak dużo rzeczy na temat życia wydaje się wręcz zaprojektowanych”.
Kontynuowała: „Począwszy od naszego kodu genetycznego, wiemy, że jest on w stanie stworzyć stosunkowo doskonałych ludzi, a że dzieje się tak przez cały czas, jest moim zdaniem absolutnie niesamowite. W związku z tym masz poczucie, że coś jeszcze nadzoruje [ten proces], że coś się tu dzieje. I tak czytając ten artykuł, poczułam to współbrzmienie innego sposobu postrzegania tych spraw, nawet jeśli [sam artykuł] nie zmienił mnie w osobę religijną”.
„To, co tak mi się spodobało w tej kwestii, to koncepcja w bardzo praktycznym wymiarze, czyli ‘jak przeżyć swoje życie jako dobra osoba’” – powiedziała o artykule.
Rozwijać swoją duszę, aby stać się lepszym
Z ciekawości około 1990 roku Kalm zgłębiała koncepcję reinkarnacji wraz ze swoją matką. Uczestniczyła w warsztatach reinkarnacyjnych, podczas których ludzie odkrywali swoją przeszłość i przyszłość poprzez autohipnozę.
Podczas warsztatów prowadzący zapytał wszystkich: Co by było, gdybyś mógł zadać wszechświatowi jedno pytanie? Kalm zapytała: „Jeśli istnieje niebo, chciałabym na moment doświadczyć doskonałego zrozumienia [wszechświata]”.
„Czułam, że Li w pewien sposób zbliża się do tego tym artykułem” – dodała. „Jeśli istnieje reinkarnacja, to nosimy z sobą rzeczy z naszej przeszłości. Dusza je niesie, i to jest naprawdę pewna część tego, o czym moim zdaniem mówił Li”.
Chociaż Kalm nie była pewna, czy całkowicie wierzy w reinkarnację, uznała za „bardzo interesujące”, że chińskie wierzenia korelują z reinkarnacją: „Jeśli doskonalisz się, jeśli uczysz się i rozwijasz swoją duszę, staje się ona lepszą duszą, a ty jesteś za to nagradzany”.
„Żyj według swoich wartości”
Kalm studiowała na kierunku doktoranckim z biogenetyki, kiedy odkryła, że prowadzenie badań nie jest jej prawdziwym powołaniem. Zrezygnowała więc z ukończenia szkoły wyższej po uzyskaniu tytułu magistra biogenetyki.
Pomyślała, że technologia informacyjna będzie przejściową karierą, zanim zorientuje się, co dalej. Jednak spędziła w tej branży dziesiątki lat. Z inżyniera ds. wydajności, który sprawiał, że komputery działały szybko, stała się dyrektorem ds. marketingu w dużej firmie informatycznej i wiceprezesem w organizacji non profit zrzeszającej profesjonalistów IT. W 2005 roku otworzyła swoją firmę coachingową.
Chociaż jej różne prace nie wskazują na jakąś oczywistą łączącą je myśl, wspólnym wątkiem są wydajność i samodoskonalenie. Nadal prowadzi coachingi, ale jest już na wpół emerytką i nie szuka aktywnie nowych klientów.
Mówiąc o tym, co z artykułu pana Li mogłaby przekazać swoim klientom, powiedziała: „Żyj według swoich wartości. Nie pozwól, aby ktokolwiek inny miał na ciebie wpływ lub abyś przyjął jakąś rzecz, by stać się popularnym, ponieważ jedynie twoje wartości będą cię prowadzić do właściwego postępowania. Dzięki temu będziesz miał dobre życie. Będziesz szanował siebie, a sprawy będą się po prostu lepiej układać”.
Terri Wu jest mieszkającą w Waszyngtonie niezależną reporterką „The Epoch Times” zajmującą się edukacją i sprawami związanymi z Chinami. Sugestie prosimy wysyłać na adres [email protected].
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2023-03-12, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/how-humankind-came-to-be-sets-the-record-straight-for-life-coach_5100270.html