Naukowcy z Politechniki Łódzkiej stworzyli innowacyjny system umożliwiający przy użycia sensora ruchu oglądanie obrazów cyfrowych za pomocą dźwięku. Chociaż projekt „Usłyszeć obraz” jest skierowany do osób z dysfunkcją wzroku, to dr inż. Rafał Szrajber przekonuje, że wrażenia z dźwiękowego odbioru dzieła są tak fascynujące, że także osoby widzące z pewnością skorzystają z tego rozwiązania.
Kolory czytane dźwiękiem
Aplikacja przetwarza składowe poszczególnych barw według modelu HSV i w zależności od położenia aktualnego koloru w kole barw emituje odpowiedni dźwięk. Umieszczony nad obrazem sensor ruchu wskazuje na rzeczywistą przestrzeń obrazu.
Dr inż. Radosław Bednarski z Instytutu Informatyki PŁ podkreśla: – To pierwsze takie rozwiązanie, które pozwala osobom niewidomym „usłyszeć obraz”, bowiem dźwięki mają odwzorowywać barwy. W związku z czym oglądając obraz, można doznawać dodatkowych odczuć słuchowych. Jest to rozwiązanie adresowane zarówno dla osób, które widzą, jak i dla osób niedowidzących – dodaje.
– Użytkownik wskazuje punkt na obrazie i kiedy porusza dłonią po przestrzeni obrazu, słyszy melodię, ponieważ każdy kolor, każdy piksel na obrazie ma przypisany odpowiedni dźwięk – tłumaczy współtwórca systemu, doktorant Damian Jóźwiak. Pozwala to osobie niewidomej na zapoznanie się z barwami na obrazie, a także np. na analizę ich ułożenia.
Osoby z dysfunkcją wzroku reagują silniej na bodźce dźwiękowe, co w swym projekcie wykorzystali naukowcy
Autorzy systemu przyznają, że ich metoda sprawdza się jedynie u osób, które straciły wzrok lub mają problemy z rozpoznawaniem barw. Rozwiązanie nie posłuży natomiast niewidomym od urodzenia.
Jak podaje Bednarski, osoby z Polskiego Związku Niewidomych w Łodzi przetestowały aplikację i odczytywały kolory z dokładnością ok. 80 proc., a co zaskakujące – jedna z osób niewidomych rozpoznała 100 proc. dźwięków – kolorów przez telefon.
Rafał Szrajber zapewnia: – Nasz system ma pozwolić na inny odbiór sztuki. Chcemy rozszerzyć przestrzeń muzealną nie tylko o udostępnienie jej dla osób niepełnosprawnych – ale też, żeby trochę inaczej można było spojrzeć na sztukę i zwiększyć sposoby jej odbioru.
Zgłoszony do opatentowania system jest przeznaczony dla placówek muzealnych, jako pierwsze wykorzysta go Muzeum Miasta Łodzi.
Naukowcy chcieliby opracować system zewnętrzny pozwalający muzealnikom na samodzielne przygotowanie materiałów do ekspozycji czytanej też dźwiękiem.
Autorzy wskazują na potencjał zastosowania aplikacji, np. w przedszkolach przy uczeniu dzieci kolorów lub w parkach rozrywki, w konstrukcji okularów analizujących obraz i odtwarzających dźwięk w zależności od widzianej barwy.
A.I., źródło: PAP.