Do czterech wzrosła liczba województw, dla których Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia przed burzami z gradem. Chodzi o Mazowsze, Śląsk, województwo łódzkie oraz wschodnie powiaty województwa wielkopolskiego.
Ulewne opady deszczu mogą tam wynieść lokalnie nawet do 90 litrów na metr kwadratowy, a porywy wiatru – do 120 km/h.
Burze z gradem o różnej intensywności prognozowane są w środę na większości obszaru Polski. W ośmiu województwach: Małopolsce, województwie świętokrzyskim, na Śląsku i Opolszczyźnie, a także w Wielkopolsce, województwie kujawsko-pomorskim, na Warmii i Mazurach oraz w południowej części Pomorza – obowiązują ostrzeżenia stopnia drugiego. Dla pozostałego obszaru Pomorza oraz województwa zachodniopomorskiego, lubuskiego oraz dolnośląskiego wydano alert stopnia pierwszego.
14:09 #IMGWlive
Kolejne burzowe “trójki”.
Tym razem obszarem objętym najwyższymi ostrzeżeniami jest woj. śląskie. Tutaj również spodziewamy się nawalnych opadów deszczu do 80 mm oraz porywów wiatru do 100 km/h, lokalnie możliwe do 120 km/h. Miejscami możliwy grad.#ostrzegamy pic.twitter.com/82KmteZKqq— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 14, 2021
Najtrudniejsza sytuacja ma być na Mazowszu, Śląsku, w województwie łódzkim oraz wschodnich powiatach województwa wielkopolskiego, dla których wydano alert najwyższego, trzeciego stopnia. Tam burzom towarzyszyć mają ulewne opady deszczu wynoszące przeważnie od 30 do 60 l/m kw., choć lokalnie dochodzące aż do 90 l/m kw. Porywy wiatru wynieść mogą nawet 120 km/h. Miejscami padać będzie grad.
Jednocześnie – z wyjątkiem Dolnego Śląska oraz województwa zachodniopomorskiego – wciąż w całej Polsce obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. Temperatura maksymalna w dzień może wynieść do 33 stopni, a temperatura minimalna w nocy sięgnie 22 st. Celsjusza.
15:25 #IMGWlive
W związku z rozszerzeniem obszaru ostrzeżeń o burzach, wydano nowe ostrzeżenia hydrologiczne. W tej chwili większość obszaru Polski jest narażona na gwałtowne wzrosty stanu wody, wezbrania i podtopienia. 💧
🔍Szczegóły: https://t.co/l1rJHKY0oz#hydro #uwaga pic.twitter.com/EUwDJH7UOL— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 14, 2021
W nocy gwałtowne burze z ulewnym deszczem, możliwe trąby powietrzne
W środę wieczorem i w nocy w kraju należy spodziewać się gwałtownych burz z ulewnym deszczem i nawałnicowym wiatrem, miejscami mogą pojawić się nawet trąby powietrzne i grad – prognozuje synoptyk IMGW-PIB Jakub Gawron.
Synoptyk powiedział PAP, że wieczorem na wschodzie kraju będzie pogodnie i gorąco, a na pozostałym obszarze – pochmurno, deszczowo i burzowo.
„Te burze miejscami będą bardzo gwałtowne z ulewnym deszczem i nawałnicowym wiatrem. Opady deszczu mogą sięgać nawet 50-60 mm, a w wyniku kumulacji zarówno wieczorem, jak i w nocy – nawet 90 mm (90 l/m kw. – przyp. PAP)” – powiedział Gawron. Wiatr w porywach osiągać może do ok. 100 km/h, a lokalnie nawet do 120 km/h.
18:57 #IMGWlive
Ogromna strefa burzowa wkracza nad Polskę od strony Czech!
Uważajcie na siebie: w tej strefie silne porywy wiatru, mogą osiągnąć wartość 120 km/h (niszczycielska moc), nawalne opady deszczu i grad średnicy kilku cm!
Nie ryzykujcie, szukajcie schronienia!#IMGW pic.twitter.com/LdVGIXBIZ1
— IMGW-PIB METEO POLSKA (@IMGWmeteo) July 14, 2021
Podobnie będzie w nocy. Synoptyk ostrzegł, że zjawiska pogodowe mogą być bardzo niebezpieczne i poradził, aby zachowywać czujność. Zarówno wieczorem, jak i w nocy miejscami może spaść grad. Istnieje też możliwość pojawienia się trąby powietrznej.
Gawron wyjaśnił, że najbardziej narażony jest obszar od Śląska, Małopolski, po Warmię, Pomorze Wschodnie – tam burze mogą być najgwałtowniejsze. Jak zaznaczył, trąba powietrzna jest zjawiskiem lokalnym, więc trudno precyzyjnie określić, gdzie dokładnie mogłaby się pojawić.
Noc bez opadów i gwałtownych zjawisk minie jedynie na krańcach wschodnich, ale w całym kraju będzie też ciepła. Termometry wskazywać będą ok. 20 stopni. „Najchłodniej w nocy będzie na południowym zachodzie – tam od 16 stopni – do aż 22 stopni na południowym wschodzie. Jedynie w obszarach podgórskich od 13 do 18 stopni” – podał synoptyk.
Źródło: PAP.