W sobotę o godz. 6.10 ruszył do Polski przesył gazu gazociągiem Baltic Pipe – poinformowała spółka Gaz-System. Jak podkreślono, nominacja dobowa na 1 października 2022 r. wynosi 62,4 mln kWh/doba.
„Zgodnie z obietnicą złożoną ponad 6 lat temu – dotrzymaliśmy słowa. Dziś o godz. 6:10 ruszył do Polski przesył gazu gazociągiem Baltic Pipe” – poinformował na Twitterze Gaz-System.
Spółka dodała, że nominacja dobowa na 1 października 2022 wynosi 62,4 mln kWh na dobę.
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa dodała na Twitterze, że uruchomienie przesyłu gazu gazociągiem Baltic Pipe, to „historyczna chwila i dzień, na który czekaliśmy od wielu lat”.
Zgodnie z obietnicą złożoną ponad 6 lat temu – dotrzymaliśmy słowa. Dziś o godz. 6:10 ruszył do Polski przesył gazu gazociągiem #BalticPipe.
Nominacja dobowa na 1 października 2022 wynosi 62,4 mln kWh/doba. https://t.co/rwHoA28l3T
— GAZ-SYSTEM (@GAZ_SYSTEM) October 1, 2022
Gazociąg Baltic Pipe został oficjalnie otwarty we wtorek. Planowe przepływy gazu na zasadach komercyjnych zaczęły się jednak w sobotę, wraz z początkiem tzw. roku gazowego.
Jedynym użytkownikiem systemu Baltic Pipe będzie na razie PGNiG. Spółka wykupiła większość ze zdolności przesyłowej gazociągu, która docelowo ma wynieść 10 mld m sześc. rocznie. PGNiG będzie sprowadzać gaz z własnego wydobycia na szelfie norweskim oraz kupiony u innych producentów.
Gazociąg jest wspólną inwestycją operatorów systemów przesyłowych gazu z Polski i Danii – Gaz-Systemu i Energinetu. Gaz-System jest właścicielem i operatorem części zaczynającej się na brzegu duńskiej wyspy Zelandia i biegnącej do Polski po dnie Bałtyku.
Budowa została ukończona w 2022 r., z wyjątkiem dwóch odcinków na terenie Danii, gdzie w 2021 r. na kilka miesięcy wstrzymano prace ze względu na uchylenie pozwoleń środowiskowych. Przez pierwsze miesiące system ma więc działać tylko z częściową mocą. Jak oceniał podczas oficjalnego otwarcia prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień, od soboty przepływ gazu powinien być na poziomie 200 tys. m sześc. na godzinę przy przepustowości nominalnej ponad 1 mln m sześc. na godzinę.
Źródło: PAP.