Z wulkanu Taal położonego ok. 60 km od Manili, stolicy Filipin, w poniedziałek zaczęła wypływać lawa – poinformował filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii.
W nocy z niedzieli na poniedziałek zarejestrowano co najmniej 75 wstrząsów sejsmicznych związanych z aktywnością wulkanu.
Już w niedzielę, po tym jak wulkan wyrzucał popiół, niewielkie kamienie i parę na wysokość do 15 km, nakazano ewakuację 45 tys. osób, w tym turystów, i zamknięto międzynarodowe lotnisko w Manili. Władze obawiają się, że wybuch wulkanu zmusi do ucieczki co najmniej 200 tys. osób.
Wcześniej, w niedzielę, wulkan wyrzucił na wysokość 1 km olbrzymi pióropusz popiołu, któremu towarzyszło drżenie. Filipiński Instytut Wulkanologii i Sejsmologii podniósł wówczas poziom alarmowy dookoła wulkanu do poziomu 3 w pięciostopniowej skali, uważając, że może dojść „w ciągu tygodni do niebezpiecznej erupcji”. Poziom 5 jest ogłaszany już w trakcie trwania erupcji wulkanu.
W raporcie Instytut podał, że zdecydowanie zaleca ewakuację ludzi z okolic wulkanu Taal oraz dwóch zagrożonych pobliskich miejscowości w prowincji Batangas. Ostrzegł też przed „możliwym wulkanicznym tsunami”.
Krajowa Rada ds. Zmniejszenia Ryzyka związanego z klęskami żywiołowymi w niedzielę poinformowała dziennikarzy, że rozpoczęła się ewakuacja zagrożonego obszaru.
Z kolei szef Instytutu Renato Solidum doradził mieszkańcom wokół jeziora Taal, aby podjęli również środki ostrożności i zwracali uwagę na ewentualne zaburzenia wody w jeziorze związane z działalnością wulkaniczną. Dodał też, że cała wyspa powinna być całkowicie niedostępna dla wszystkich mieszkańców.
Silne opady popiołu dotarły również do prowincji Cavite, co skłoniło władze prowincji do zawieszenia zajęć w poniedziałek i wezwania mieszkańców do pozostania w domu.
Eksplozja i pióropusz popiołu były widoczne z pobliskiego miasta Tagaytay, popularnego miejsca oglądania wulkanu Taal, gdzie w weekendy gromadzi się wielu turystów.
Taal to najmniejszy wciąż aktywny wulkan świata mierzący zaledwie 311 m. Jego aktywny stożek tworzy małą wulkaniczną wyspę na jeziorze Taal, znajdującym się na filipińskiej wyspie Luzon.
Ostatni raz Taal wybuchł w 1977 roku, jednak największa erupcja nastąpiła w roku 1911. W wyniku erupcji życie straciło wtedy 1335 osób, a kolejnych 200 zostało rannych. Przed wybuchem w kraterze znajdowało się kilka kolorowych jezior – zielone, żółte, czerwone, jednak krajobraz po wybuchu znacznie się zmienił i obecnie jedyne jezioro w kraterze ma kolor turkusowy.
Źródło: PAP. Artykuł aktualizowany – precyzyjniejsze informacje dotyczące lokalizacji wulkanu.