Weekend przyniósł rozstrzygnięcie, na kogo w wyborach prezydenckich 2025 stawiają dwie największe partie polityczne w Polsce. W sobotę premier Donald Tusk ogłosił, że prawybory w Koalicji Obywatelskiej wygrał Rafał Trzaskowski. W niedzielę w Krakowie przedstawiciel Komitetu Obywatelskiego prof. Andrzej Nowak poinformował, że Komitet rekomenduje Karola Nawrockiego na obywatelskiego kandydata na prezydenta.
Premier Donald Tusk o wyniku prawyborów poinformował na posiedzeniu Rady Krajowej PO. Przekazał, że w prawyborach oddano 22 tys. 126 głosów. Uprawnionych do głosowania było ponad 25 tys. działaczy partii wchodzących w skład KO. Podkreślił, że Rafał Trzaskowski uzyskał 74,75 proc. głosów, a Radosław Sikorski 25,25 proc. głosów.
Lider PO zauważył, że wyłonienie kandydata KO w prawyborach to pierwszy krok, gdyż o głosy wyborców trzeba będzie walczyć i przekonywać każdą Polkę, każdego Polaka.
Zaznaczył, że Koalicja Obywatelska miała dwóch świetnych kandydatów. „Naprawdę zasłużyliście na najwyższe słowa uznania, obaj sprostaliście temu wyzwaniu, nie było to łatwe. Jesteśmy dzisiaj odpowiedzialni za losy naszej ojczyzny, wzięliście na siebie wielki ciężar, sprostaliście temu” – powiedział do Rafała Trzaskowskiego i Radosława Sikorskiego.
Trzaskowski powiedział, dziennikarzom, że bardzo się cieszy, iż w Koalicji Obywatelskiej przeprowadzono prawybory, które potwierdziły jego kandydaturę. Zadeklarował też, że jest gotów na każdego kontrkandydata w wyborach. „Idę po zwycięstwo” – dodał.
Szef MSZ pogratulował swojemu rywalowi zwycięstwa oraz zapewnił, że akceptuje wynik prawyborów. Sikorski wezwał wszystkich działaczy partyjnych, którzy oddali na niego głos, do bezwarunkowego poparcia Trzaskowskiego w nadchodzących wyborach prezydenckich. „Dyplomacja jest i będzie pierwszą linią obrony Rzeczpospolitej, będzie wspierać prezydenta Rafała Trzaskowskiego” – zapowiedział.
Komitet Obywatelski zgłosił kandydaturę Karola Nawrockiego
W niedzielę w krakowskiej hali Sokół odbyła się Konwencja Obywatelska z udziałem środowisk społecznych, naukowych, gospodarczych z całej Polski, a także przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości na czele z szefem partii Jarosławem Kaczyńskim.
Podczas Konwencji przedstawiciel Komitetu Obywatelskiego prof. Andrzej Nowak ogłosił, że Komitet rekomenduje Karola Nawrockiego na obywatelskiego kandydata na prezydenta.
Prof. Nowak podkreślał, że tradycja obywatelska zobowiązuje do tego, „żebyśmy w imię wolności i rozwoju RP zabierali głos niezależnie od tego, co dyktują autorytety medialne, co dyktują wylansowani w danym momencie przez media i stojące za nimi siły, politycy”. „Żebyśmy szukali kandydatów, którzy mogą poprowadzić Rzeczpospolitą do nowych zwycięstw, do odzyskania godnego jej miejsca w Europie” – mówił.
Podczas konwencji prezes PiS Jarosław Kaczyński poinformował, że partia postanowiła poprzeć szefa IPN Karola Nawrockiego jako kandydata na prezydenta RP. „Postanowiliśmy poprzeć prezesa dr. Karola Nawrockiego, bo uznaliśmy, że to jest w interesie naszej ojczyzny – Polski, że to najlepszy kandydat na prezydenta RP” – powiedział w swoim wystąpieniu.
Kaczyński przekonywał też, że PiS miał „znakomitych własnych kandydatów”, zaś w „konkursie” prowadzonym wewnątrz partii najdalej zaszli: Przemysław Czarnek, Tobiasz Bocheński oraz Mariusz Błaszczak.
W Obywatelskim Komitecie Poparcia kandydata na Urząd Prezydenta RP dr. Karola Nawrockiego znalazło się 170 osób, m.in. prof. Grażyna Ancyparowicz, Anna Chodakowska, prof. Piotr Bogusławski, Maciej Łopiński, prof. Józef Oleński, Jadwiga Emilewicz, prof. Jan Żaryn, dr Tomasz Żukowski, prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, prof. Jerzy Żyżyński.
Start w przyszłorocznych wyborach prezydenckich ogłosili już: marszałek Sejmu i szef Polski 2050 Szymon Hołownia, Sławomir Mentzen z Konfederacji oraz Marek Jakubiak z koła Wolni Republikanie.
Lewica zaprezentuje swoją kandydaturę w połowie grudnia. W niedzielę Robert Biedroń zapowiedział w TVP Info, że odbedzie się to bez prawyborów oraz że „Lewica będzie miała świetną kandydatkę”.
W piątek marszałek Sejmu Szymon Hołownia powiedział, że nie poda jeszcze daty wyborów, ponieważ musi skonsultować się w tej sprawie z PKW. Poinformował jednak, że na pewno będzie to w maju.
Zgodnie z Kodeksem wyborczym Marszałek Sejmu zarządza wybory nie wcześniej niż na 7 miesięcy i nie później niż na 6 miesięcy przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta RP i wyznacza ich datę na dzień wolny od pracy przypadający nie wcześniej niż na 100 dni i nie później niż na 75 dni przed upływem kadencji urzędującego Prezydenta Rzeczypospolitej.
Marszałek Sejmu zarządza wybory Prezydenta RP w drodze postanowienia, które podaje się do publicznej wiadomości i ogłasza w Dzienniku Ustaw RP najpóźniej w trzecim dniu od dnia zarządzenia wyborów.
Źródło: PAP.