WHO wystawia ludzkie życie na niebezpieczeństwo poprzez uniemożliwienie Tajwanowi uczestnictwa w dyskusjach na temat koronawirusa
Komentarz
W dzisiejszych czasach prawda i fakty są cennymi dobrami, aczkolwiek łatwo wokół nich o spór. Codziennie dochodzą do nas informacje, które mogą okazać się „fake newsami” i ponadto przedstawia się nam tzw. „fakty alternatywne”. Jesteśmy bombardowani bezkresem informacji, włącznie z plotkami i kłamstwami, zarówno z tradycyjnych źródeł, jak i nowych – takich jak media społecznościowe. Polityczne kalkulacje i dążenia są przyczyną manipulowania informacjami. Większość ludzi ma trudności z rozwikłaniem tego i wielu z nich się poddaje.
I właśnie do takiej rzeczywistości wkradł się nowy koronawirus z Chin.
COVID-19 jest poważnym wyzwaniem na skalę światową, którego skutki gospodarcze są znaczące i który może stać się globalnym kryzysem w dziedzinie zdrowia publicznego. Tysiące osób na całym świecie zostało zarażonych. W Chinach wiele osób już zmarło, a liczba zgonów rośnie na całym świecie.
Jednym z największych problemów jest brak informacji i niektóre fałszywe informacje pochodzące z Chin, gdzie brak przejrzystości jest czymś normalnym. Ukrywanie lub przeinaczanie informacji stanowi problem wszystkich rządów autorytarnych. Niestety te doświadczenia z Chin zostały powtórzone w Iranie, gdzie tajność informacji przyczyniła się do przyspieszenia rozprzestrzeniania się tego patogenu i przeniesienia go poza granice państw.
Co wiemy do tej pory? Mamy wiele naukowych informacji podanych przez Chiny na temat tego wirusa, które wydają się ścisłe. Istnieją dokładne metody testowania, ale ani sposób propagacji wirusa, ani naturalna historia choroby nie są w pełni zrozumiane. Prowadzone są prace nad terapiami wspomagającymi i nad konkretnymi metodami leczenia oraz profilaktyki. Nie da się określić, jak zaraźliwa jest choroba lub jaka jest na nią śmiertelność bez znajomości liczby przypadków z łagodnymi objawami lub bezobjawowych. Informacje potajemnie uzyskane z Chin sugerują, że istnieje znacząca luka lub że doszło do dezinformacji odnośnie do chronologii i historii medycznej COVID-19.
Dokładne informacje są niezbędne do sformułowania działań, które powinny być podjęte w zakresie zdrowia publicznego, oprócz standardowych porad dotyczących mycia rąk, unikania dotykania twarzy oraz kasłania i kichania w łokieć. Osoby z niepokojącymi objawami nie powinny przychodzić do placówki medycznej bez uprzedniego ostrzeżenia, tak aby można było podjąć odpowiednie działania izolujące. Większość władz zaleca poddać się dobrowolnej kwarantannie po powrocie z Chin lub innych miejsc, gdzie wirus się rozprzestrzenia. Rozważnym jest zastosowanie się do zaleceń organów służby zdrowia.
Jak dotąd ryzyko dla Kanadyjczyków pozostaje niskie. Kanada poprawiła swój stan gotowości po lekcji z SARS. Trzeźwe myślenie, zadawanie właściwych pytań i uzyskiwanie dokładnych informacji jest niezbędne zarówno dla poszczególnych osób, jak i dla władz. Kanada powinna mieć informacyjną „gorącą linię”, aby odpowiadać na wszelkie pytania. Dobrym krokiem było posunięcie Ottawy w tym tygodniu mające na celu utworzenie nowego komitetu gabinetowego do walki z koronawirusem, którego celem jest poprawa poziomu koordynacji i gotowości.
Sytuacja jest bardzo zmienna i musimy umieć się do niej dostosować i być w stanie szybko zmienić kurs. Najlepsze informacje pochodzą najprawdopodobniej od Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) – nawet jeśli mają na nią wpływ niepełne raporty z Chin.
WHO marginalizuje Tajwan
To nie jest czas na izolowanie części świata lub jego obywateli od ważnych informacji zdrowotnych. Dlaczego powinniśmy być zaniepokojeni sytuacją na Tajwanie? Oddzielony od Chin Cieśniną Tajwańską, jest uznawany przez Chiny za ich część. Istnieje duży ruch podróżny pomiędzy Tajwanem a Chinami oraz pomiędzy Tajwanem a resztą świata. Lotnisko Tajpej-Taiwan Taoyuan jest na jedenastym miejscu na świecie pod względem liczby obsługiwanych pasażerów.
Jednak jako że chiński reżim komunistyczny zablokował członkostwo Tajwanu w WHO oraz możliwość jego stowarzyszenia się z WHO, to Pekin nie pozwoliłby Tajwanowi na udział w jakichkolwiek dyskusjach na temat COVID-19. Po tym jak 30 stycznia [2020 r.] Tajwan został wykluczony z pilnego spotkania WHO, 24 miliony mieszkańców tego kraju, który leży blisko epicentrum wirusa COVID-19, nie miało swojej reprezentacji w WHO ani oficjalnych informacji od tej organizacji.
Rząd Tajwanu jest demokratyczny i jest zdecydowanym obrońcą praw człowieka. Jest dwunastym największym partnerem handlowym Kanady. Wykluczenie Tajwanu z kontaktów z WHO czyni COVID-19 bardziej niebezpiecznym dla jego obywateli i dla reszty świata.
Graeme Barber MD FRCS(C) jest emerytowanym chirurgiem naczyniowym i profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Ottawy. Jest członkiem International Coalition to End Transplant Abuse in China (pol. Międzynarodowej Koalicji na rzecz Zniesienia Nadużyć Transplantacyjnych w Chinach).
David Kilgour, prawnik z wykształcenia, służył w Izbie Gmin kanadyjskiego Parlamentu przez prawie 27 lat. W rządzie Jeana Chrétiena był sekretarzem stanu ds. Afryki i Ameryki Łacińskiej oraz sekretarzem stanu ds. Azji i Pacyfiku. Jest autorem wielu książek i wraz z Davidem Matasem współautorem raportu „Krwawe żniwo. Zabijanie praktykujących Falun Gong dla ich organów”.
Poglądy wyrażone w tym artykule są opiniami autora i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy „The Epoch Times”.
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2020-03-05, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/covid-19-accurate-information-is-critical-in-formulating-public-health-actions_3261307.html