Niekiedy wystarczy rozejrzeć się dookoła, żeby dostrzec, że gdzieś przyda się nasze wsparcie. Do jednego z takich miejsc, niezwykłego schroniska Wisconsin Safe Haven Pet Sanctuary w Green Bay, w którym odzyskują formę schorowane i niepełnosprawne koty, udał się pan Terry Laurmen. 75-letni, emerytowany od ponad pół roku nauczyciel języka hiszpańskiego pojawił się tam pewnego razu, przyniósł ze sobą szczotkę i zapytał, czy mógłby wyczesywać koty.
Wszystko zaczęło się od szczotkowania
Wkrótce okazało się, że bywa w schronisku każdego dnia i stał się jego oficjalnym wolontariuszem. Codziennie szczotkuje ok. 20-30 kotów. Ponoć zaskarbienie sobie przyjaźni kota nie jest łatwą sprawą, jednak panu Laurmenowi udało się zdobyć serce nie jednego, lecz całej gromady. Na jego widok podopieczni przybiegają i mrucząc, łaszą się, przytulają do nóg. Z każdym dniem poznaje je lepiej i jak zapewniają pracownicy schroniska, wie, co każdy pupil lubi, a czego nie.
Zaczęto nazywać go nawet „Kocim Dziadkiem”.
Drzemanie wśród kotów
Pan Terry Laurmen spędza w schronisku mniej więcej trzy godziny dziennie. Niejednokrotnie zdarza mu się zdrzemnąć w otoczeniu kotów. Pracownicy schroniska zaczęli uwieczniać na fotografiach drzemki „Kociego Dziadka”, a później opublikowali te urocze chwile na profilu społecznościowym schroniska. W bardzo krótkim czasie zyskały one popularność, co przełożyło się także na darowizny na rzecz schroniska. Drzemki z kotami przyciągnęły uwagę ludzi, którzy w zaledwie kilka dni wpłacili na schronisko łącznie ponad 30 tys. dolarów.
Przystań dla niepełnosprawnych kotów
Schronisko prowadzi Elizabeth Feldhausen. W Wisconsin Safe Haven Pet Sanctuary nie zobaczymy klatek, zwierzęta poruszają się swobodnie po całym schronisku. Organizacja ratuje niepełnosprawne fizycznie lub psychicznie koty, którym w innych ośrodkach nie dano by szansy. Tu nie usypia się zwierząt z dysfunkcjami, lecz pomaga poprawić ich stan, by mogły trafić do adopcji i znaleźć swój szczęśliwy dom.
Schronisko zachęca wszystkich do przychodzenia i spędzania czasu wśród kociaków.
Źródła: facebook.com/safehavengb, „Guardian”, „Dobre Wiadomości”, Polskie Radio.