350 cennych eksponatów i historia pieniądza zostaną zaprezentowane na jubileuszowej wystawie „Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali”, która od 13 września będzie dostępna dla publiczności w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Wystawa towarzyszy obradom XVI Międzynarodowego Kongresu Numizmatycznego, który odbywa się właśnie w Warszawie – poinformowała Anna Zapolska, sekretarz Kongresu.
„Numizmaty skupiają w sobie historię cywilizacji” – mówiła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej Joanna Kilian, zastępca dyrektora MNW ds. naukowych. „Monety pojawiają się w mitach greckich, w Starym i Nowym Testamencie, w przypowieściach ewangelicznych. Numizmaty opowiadają o historii, o tradycjach, o życiu całych narodów i lokalnych społeczności. Rewersy medali mówią symbolicznym językiem o świecie, o życiu i o śmierci. Kolekcja numizmatów w Muzeum Narodowym w Warszawie należy do największych w Polsce i liczy 250 tysięcy obiektów. Na wystawie pokazujemy 350 eksponatów” – charakteryzowała zbiory Joanna Kilian.
Zaprezentowanych zatem będzie wiele obiektów związanych z szeroko pojętą historią pieniądza; są wśród nich m.in. monety i medale pochodzące z różnych, niekiedy bardzo odległych od naszego kraju, zakątków świata, powstałe na przestrzeni 2500 lat.
Według Andrzeja Romanowskiego, kuratora ekspozycji, wystawa stanowi okazję do obejrzenia cennych obiektów ze wspaniałych dwóch kolekcji, przybliżenia sylwetek darczyńców, a także zarysowania tła historycznego i okoliczności towarzyszących powstaniu gabinetu.
Powstały w 1921 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie Gabinet Monet i Medali miał właśnie za podstawę dwie wielkie kolekcje numizmatyczne – monet polskich Kazimierza hr. Sobańskiego (1859-1909) i monet antycznych Władysława Semerau-Siemianowskiego (1849-1938).
Kolekcja Kazimierza hr. Sobańskiego była jedną z największych i najlepszych kolekcji monet polskich przełomu XIX i XX w. Formowana od początku lat 80. XIX w., liczyła ok. 9000 monet emitowanych od czasów Zygmunta I Starego (1506-1548) do połowy XIX w.
Zbiór, kształtowany dzięki niezwykłej aktywności i nakładom właściciela, zawierał wiele egzemplarzy wysokiej klasy i rzadkości. Jako donacja testamentowa (1908 r.) dla miasta Warszawy stał się podwaliną kolekcji Gabinetu Monet i Medali Muzeum Narodowego w Warszawie.
Zbiór 27 711 obiektów numizmatycznych dr. Władysława Semerau-Siemianowskiego, stanowił zasadniczą część kolekcji antycznej, przekazanej przez donatora do Muzeum Narodowego w lipcu 1921 roku.
Swoją kolekcję gromadził przez ponad czterdzieści lat w Imperium Osmańskim, gdzie pracował jako lekarz. Kolekcja Semerau-Siemianowskiego, jest podstawą najlepszego zbioru w Polsce i jednego z najlepszych w Europie Środkowej, gromadzącego monety starożytne, m.in.: greckie, rzymskie, perskie i bizantyńskie.
Wytrwałość i pasja stawia obu darczyńców w gronie największych polskich kolekcjonerów. „To byli oddani ojczyźnie i społeczeństwu obywatele, którzy choć namawiani do sprzedaży swoich zbiorów za granicę, nigdy na to nie wyrazili zgody i swoją spuścizną wzbogacili [w] skarby polską kulturę. Sama nazwa wystawy ‘Rozważni i romantyczni’ jest formą wskazania na ich rozwagę w gromadzeniu zbiorów i romantyczną, bezinteresowną postawę” – powiedział PAP kurator ekspozycji.
Wystawę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu rządowego „Niepodległa”.
Ekspozycja „Rozważni i romantyczni. 100 lat Gabinetu Monet i Medali” będzie czynna od 13 września do 11 grudnia 2022 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Autorka: Anna Bernat, PAP.