Spora planetoida (asteroida) przemknie w kosmosie w pobliżu naszej planety w niedzielę 22 maja o godzinie 14.26 czasu uniwersalnego. Ma średnicę ponad jednego kilometra – to największe z tego typu ciał przelatujących w pobliżu naszego kosmicznego domu w ostatnich miesiącach.
Na prowadzonej przez NASA internetowej stronie CNEOS znajduje się stale aktualizowana lista tzw. planetoid bliskich Ziemi, czyli obiektów przemykających w dość bliskiej odległości od naszej planety. Wśród najbliższych tego typu zdarzeń wyróżnia się spotkanie z planetoidą o numerze 7335, znaną też pod tymczasowym oznaczeniem 1989 JA.
Potentially Hazardous Asteroid (7335) 1989 JA is safely approaching us. Here it is a short movie we did two nights ago! 🔭☄️
👇👇👇
📌More: https://t.co/qG0ECfOFyX pic.twitter.com/TbjFHHZpSb— Virtual Telescope (@VirtualTelescop) May 13, 2022
Obiekt odkryła Eleanor Helin 1 maja 1989 r. w Palomar Observatory w Stanach Zjednoczonych. Orbitę asteroidy dobrze poznano. W roku odkrycia zbliżyła się do naszej planety, potem przelatywała w 1996 i 2015 r., ale było to sporo dalej. W tym roku zbliży się na mniejszy dystans niż w 1989 r.
Ciało minie nas z prędkością względną 13,12 km/s, czyli ponad 47 tys. kilometrów na godzinę. Najmniejsza odległość wyniesie ok. 4 mln km, czyli będzie nieco ponad 10 razy większa niż dystans Ziemia–Księżyc. Naukowcy są pewni swoich obliczeń z dokładnością do zaledwie 153 km, więc możemy spać spokojnie – zderzenie nam nie grozi, uspokajają astronomowie.
Oszacowania wielkości wskazują, że asteroida ma 1,8 km średnicy, aczkolwiek nowsze obliczenia każą zmniejszyć skalę – mówią o wartości do ok. jednego kilometra. Obserwacje radarowe wykazały, że okres rotacji wynosi 12 godzin. Ciało jest planetoidą klasy S, czyli skalistą, zbudowaną z materiałów krzemianowych (to jeden z najpowszechniejszych rodzajów planetoid).
NASA prowadzi witrynę internetową, na której można śledzić rozmieszczenie ciekawszych planetoid w Układzie Słonecznym. Obiekt 7335, jego orbitę i aktualne położenie można sprawdzić na stronie NASA.
Źródło: PAP.