Możliwość odzyskania pieniędzy błędnie przelanych na konto odbiorcy zakłada nowelizacja Ustawy o usługach płatniczych, którą w piątek podpisał prezydent Andrzej Duda. Nowela była inicjatywą ustawodawczą głowy państwa.
Projekt tej ustawy został przygotowany przez prezydenta w porozumieniu z Rzecznikiem Finansowym po skargach klientów banków. Sejm uchwalił ustawę 22 marca br., Senat zaakceptował bez poprawek 16 kwietnia br.
Chodzi o te przypadki, gdy klienci nie mogli od banków uzyskać danych osobowych tych, którym błędnie przelali pieniądze, bo nie pozwalały na to przepisy. Gdy takie informacje udało się w końcu uzyskać – w wyniku decyzji sądu – nieuprawniony odbiorca często zdążył już wydać pieniądze. Zasłaniał się przy tym niewiedzą – o tym, że pieniądze nie należały do niego – oraz niemożnością ich zwrotu.
W myśl prezydenckiej nowelizacji, właściciel konta, na które trafiła omyłkowa wpłata, dostanie od banku natychmiast informację o tym, że to nie są jego pieniądze, oraz o tym, że bank jest zmuszony udostępnić dane odbiorcy autorowi przelewu. Ustawa wprowadza zarazem możliwość egzekucji tych środków, jeśli nieuprawniony adresat nie będzie chciał ich dobrowolnie oddać.
– Ustawa obliguje bank czy SKOK do podania danych takiej osoby, która dostała przelew nienależnie. Zatem umożliwia skuteczne dochodzenie pieniędzy na drodze sądowej przez tego, kto popełnił pomyłkę – wskazał prezydent. – To była ewidentna niespójność prawa. Naprawiamy ewidentny błąd – mówił Andrzej Duda, dodając, że ma nadzieję, iż zmiana ułatwi życie wielu ludziom.
Źródło: PAP.