Odzyskano scytyjskie złoto warte 60 mln euro, skradzione z ukraińskiego muzeum
PAP 23.10.2023 24.10.2023
Kadr z filmu wideo nakręconego przez hiszpańską Policję Narodową ukazuje jeden z jedenastu złotych artefaktów o wartości ponad 60 mln euro, które należą do ukraińskiego dziedzictwa historycznego, Madryt, Hiszpania, 23.10.2023 r. We współpracy z ukraińskimi służbami bezpieczeństwa hiszpańska policja aresztowała pięć osób – dwóch Hiszpanów i trzech Ukraińców – jako podejrzanych o przestępstwo prania pieniędzy po rzekomej kradzieży tych dzieł siedem lat temu i nielegalnym wywozie w celu sprzedaży w Hiszpanii. Jedenaście artefaktów datuje się na okres od VIII do IV w. p.n.e., były wystawiane w muzeum w Kijowie w Ukrainie (Policia Nacional HANDOUT/PAP/EPA)
Hiszpańska policja powiadomiła w poniedziałek, że przejęła złotą scytyjską biżuterię skradzioną z ukraińskiego muzeum. Wartość antycznych ozdób, które powstały między VIII a IV w. p.n.e., oszacowano na ok. 60 mln euro.
Odzyskano 11 naszyjników, bransolet i kolczyków, które były w latach 2009-2013 wystawiane przez jedno z kijowskich muzeów. Nie podano, o które muzeum chodzi. Fałszerze przygotowali dokumenty, z których wynikało, że złote wyroby należały do cerkwi prawosławnej.
Kadr z filmu wideo nakręconego przez hiszpańską Policję Narodową ukazuje dwa z jedenastu odzyskanych złotych artefaktów o wartości ponad 60 mln euro, należących do ukraińskiego dziedzictwa historycznego, Madryt, Hiszpania, 23.10.2023 r. (Policia Nacional HANDOUT/PAP/EPA)
Policja aresztowała trzech obywateli Hiszpanii i dwóch Ukrainy – poinformowała Agencja Reutera.
Kadr z filmu wideo nakręconego przez hiszpańską Policję Narodową ukazuje niektóre z jedenastu odzyskanych złotych artefaktów o wartości ponad 60 mln euro, należących do ukraińskiego dziedzictwa historycznego, Madryt, Hiszpania, 23.10.2023 r. (Policia Nacional HANDOUT/PAP/EPA)
Śledztwo w sprawie kradzieży i przemytu rozpoczęło się, kiedy policja odkryła, że przed dwoma laty doszło do prywatnej transakcji kupna jednego z przemyconych dzieł.
Wykorzystujemy pliki cookies, by dowiedzieć się, w jaki sposób użytkownicy korzystają z naszej strony internetowej i móc usprawnić korzystanie z niej. Dalsze korzystanie z tej strony internetowej jest jednoznaczne z zaakceptowaniem polityki cookies, aktualnej polityki prywatności i aktualnych warunków użytkowania. Więcej informacjiAkceptuję