Naukowcy z Krajowego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii oraz Wydziału Fizyki i Geologii Uniwersytetu w Perugii, ustalili, że pokłady magmy znajdują się w rejonie historycznej krainy Sannio i masywu Matese. Jest to obszar usytuowany na pograniczu regionów Molise, Abruzji i Kampanii. Wyniki ich analiz opublikowano w „Science Advances”.
Zdaniem badaczy w skorupie ziemskiej na południu Włoch zachodzą procesy fuzji, w efekcie czego tworzy się magma.
W rozmowie z włoską agencją prasową ANSA koordynator badań Guido Ventura z Instytutu Geofizyki i Wulkanologii tłumaczył, że: – Podnosi się ona w kierunku powierzchni Ziemi, zatrzymując się na głębokości 15-25 kilometrów. Ekspert wyjaśnił również, że to źródło magmy powoduje wyciek dwutlenku węgla i może wywołać trzęsienie ziemi.
Naukowcy doszli do takich wniosków po wnikliwej analizie sekwencji wstrząsów sejsmicznych w tym rejonie, odnotowanych między 2013 a 2014 rokiem. Wówczas osiągnęły one magnitudę do 5.
Francesca Di Luccio, pełniąca funkcję drugiego koordynatora badań, zauważa: – Odkryliśmy, że te trzęsienia ziemi zostały zapoczątkowane przez podniesienie się poziomu magmy.
W opinii ekspertów analizowane wstrząsy były podobne do tych, które rejestruje się na obszarach wulkanicznych.
A.I., źródło: PAP.