Od 1 stycznia 2018 roku wchodzą w życie przepisy dotyczące wpłacania składek do ZUS-u. Każdy przedsiębiorca będzie miał jeden indywidualny rachunek, na który przeleje składki – zamiast na cztery rachunki jak do tej pory. Jednocześnie numer rachunku stanie się nowym identyfikatorem pozwalającym ustalić, od kogo pochodzi wpłata.
Po otrzymaniu składek ZUS rozdysponuje środki między poszczególne fundusze (ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Funduszu Emerytur Pomostowych) oraz ich dysponentów. Odbędzie się to na podstawie algorytmu podziału wpłaty na określone tytuły. W następnej kolejności nastąpi zaksięgowanie wyliczonych wartości na koncie płatnika składek.
Do tej pory składki należało wpłacać na cztery oddzielne rachunki. Trafiały one na rachunek wspólny danego funduszu. Jeśli identyfikator zapisany na przelewie od płatnika okazał się błędny, konieczne było postępowanie wyjaśniające, od kogo pochodzi wpłata. Od stycznia 2016 roku odnotowano 281 tys. niezidentyfikowanych wpłat na kwotę 328 mln zł i każdy z tych przypadków wymagał postępowania wyjaśniającego.
Jeden indywidualny rachunek będący jednocześnie identyfikatorem płatnika pozwoli wyeliminować problem.
Nowy identyfikator – numer rachunku składkowego (NRS)
Jeden indywidualny rachunek dla przedsiębiorcy nazywa się numerem rachunku składkowego, czyli NRS. ZUS przypomina, aby przy opłacaniu składek w styczniu skorzystać już z tego numeru. Płatnicy otrzymali go listem poleconym z ZUS-u. Gdyby jednak stało się inaczej: „Jeśli nie odebrałeś takiej przesyłki, nic straconego, w każdej chwili możesz sprawdzić swój numer na naszej stronie w wyszukiwarce numeru rachunku składkowego http://www.eskladka.pl, a także w każdej naszej placówce lub w Centrum Obsługi Telefonicznej pod numerem 022 560 16 00” – czytamy w komunikacie. „Pamiętaj, że Twój rachunek zawsze zawiera nasz numer identyfikacyjny 6000 0002 026, a ostatnie 10 cyfr rachunku to Twój numer NIP. Jedyne informacje, jakie od 1 stycznia 2018 r. musisz wpisać na przelewie, to kwota składki, nadawca i odbiorca płatności oraz Twój numer rachunku składkowego” – podkreślono.
Co w przypadku zadłużenia
ZUS informuje także, że w przypadku zadłużenia płatnika pierwsza wpłata zostanie przeznaczona na pokrycie najstarszego zadłużenia wraz z odsetkami. „Nowe zasady rozliczania składek mogą zatem wpłynąć na podleganie dobrowolnym ubezpieczeniom. Dlatego, jeśli masz zaległości i z tego powodu będziesz miał niezapłaconą w pełnej wysokości bieżącą składkę możesz m.in. utracić prawo do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, czyli prawa do zasiłku chorobowego, lub macierzyńskiego” – zaznaczono w komunikacie. W niektórych przypadkach można jednak złożyć wniosek o wyrażenie zgody na opłacenie składki po terminie. „Jeżeli masz zadłużenie i nie możesz go spłacić jednorazowo – skontaktuj się z doradcą ds. ulg i umorzeń. Spłata należności w układzie ratalnym jest korzystną formą uregulowania zaległości” – dodano.