Od 30 maja nie musimy zasłaniać nosa i ust w otwartej przestrzeni – ale tylko pod warunkiem zachowania dwóch metrów odstępu od innych. Maseczki będą konieczne w niektórych przestrzeniach zamkniętych, m.in. w sklepach, kościołach, autobusach czy tramwajach – poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.
Oprócz tego zostaną otwarte kina, teatry, siłownie i salony masażu, lecz w ścisłym reżimie sanitarnym. Będzie możliwa również organizacja wesel do 150 osób. KPRM podkreśla: „Mimo że odchodzimy od wielu obostrzeń, jedna zasada pozostanie aktualna nadal. Wciąż będziemy musieli zachować szczególną ostrożność w kontaktach z innymi”.
Według KPRM znoszenie kolejnych ograniczeń dotyczących COVID-19, choroby zakaźnej wywołanej wirusem KPCh, powszechnie znanym jako nowy koronawirus, jest możliwe, ponieważ w większości województw liczba zachorowań spada. „Stale obserwujemy także sytuację epidemiczną i monitorujemy wydolność służby zdrowia – zwłaszcza liczbę wolnych łóżek i respiratorów” – zaznaczono w komunikacie.
KPRM opisała nowe zasady bezpieczeństwa.
W przestrzeni otwartej: Albo dystans społeczny, albo maseczka (od 30 maja)
Jeśli w otwartej przestrzeni będzie możliwość zachowania dwóch metrów odległości od innych, wtedy nie musimy zasłaniać ust i nosa. Można więc spacerować, jeździć rowerem, chodzić po ulicy, parku, plaży czy parkingu bez maseczki – ale tylko wtedy, kiedy zachowamy odpowiedni dystans społeczny.
Jeśli jednak w otwartej przestrzeni nie da się utrzymać dwumetrowego dystansu od innych, czyli np. na zatłoczonym chodniku, wówczas nadal trzeba zasłaniać usta i nos.
Z obowiązku utrzymania dwumetrowego dystansu społecznego, tak jak do tej pory, wyłączeni są rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia), osoby wspólnie mieszkające, osoby niepełnosprawne, osoby, które zasłaniają usta i nos.
Miejsca, w których nadal trzeba obowiązkowo zasłaniać usta i nos
Zasłanianie ust i nosa pozostaje obowiązkowe:
- w autobusach i tramwajach
- sklepach
- kinach i teatrach
- salonach masażu i tatuażu
- kościołach
- urzędach (gdy idziemy do urzędu załatwić sprawę).
Jak podano w komunikacie, Główny Inspektorat Sanitarny poinformuje o innych miejscach, w których będzie trzeba zasłaniać usta i nos.
Gdzie nie trzeba zakrywać ust i nosa (poza otwartą przestrzenią)
Wymóg zakrywania ust i nosa nie będzie obowiązywał także w niektórych miejscach poza otwartą przestrzenią:
- w pracy – jeżeli pracodawca zapewni odpowiednie odległości między stanowiskami pracy i spełni wymogi sanitarne
- w restauracji lub barze – lecz dopiero gdy zajmiemy miejsce przy stole.
Zniesienie limitów osób: w sklepach, na targu, poczcie, w restauracjach
(od 30 maja)
Od soboty przestaną obowiązywać limity osób w branży handlowej i gastronomicznej. Do tej pory w sklepie, restauracji, na targu, w punkcie usługowym czy na poczcie na jedną osobę musiała przypadać określona powierzchnia lub liczba okienek. „Od 30 maja ta zasada przestaje obowiązywać” – podano w komunikacie.
W punktach gastronomicznych nadal jednak musi pozostać zachowana odpowiednia odległość między stolikami. A klienci, zanim usiądą do stolika, muszą mieć założone maseczki. Obowiązują również nadal wszystkie wytyczne sanitarne, czyli m.in. dezynfekcja rąk i stolików.
Co ważne, w sklepie, na targu i na poczcie nadal zasłanianie nosa i ust pozostanie obowiązkowe. W sklepach także pozostaje obowiązkowa dezynfekcja rąk lub noszenie rękawiczek.
Uroczystości religijne i pogrzeby – przestaje obowiązywać limit osób (od 30 maja)
Zniesienie obostrzeń obejmie również kościoły i inne miejsca sprawowania kultu religijnego. Tutaj limit osób również przestaje obowiązywać od soboty 30 maja. Podobnie z uroczystościami pogrzebowymi – nie będzie obowiązywał dotychczasowy limit 50 osób.
W kościołach i świątyniach wierni nadal muszą zasłaniać usta i nos.
Zgromadzenia i wesela do 150 osób
Zgromadzenia na powietrzu i koncerty plenerowe do 150 osób (od 30 maja)
Od soboty 30 maja w przestrzeniach otwartych będzie można organizować zgromadzenia, w których weźmie udział co najwyżej 150 osób. Uczestnicy muszą jednak zasłaniać usta i nos lub zachować dwumetrowy dystans społeczny.
Sanepid ma przedstawić rekomendacje, gdzie ze względu na sytuację epidemiologiczną zgromadzenia nie powinny się odbywać. Ostateczna decyzja będzie należała do samorządów.
Wesela i inne uroczystości rodzinne (od 6 czerwca)
Od soboty 6 czerwca będzie można organizować wesela i uroczystości rodzinne, w których weźmie udział co najwyżej 150 osób.
Weselnicy nie muszą nosić maseczek.
Pełne otwarcie hoteli
Od 30 maja restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować gościom posiłki na sali. Z kolei od 6 czerwca w hotelach mogą zacząć działać baseny, siłownie, kluby fitness. Właściciele hoteli muszą jednak zachowywać określone zasady sanitarne.
Kultura, sport, salony masażu, targi (od 6 czerwca)
Od 6 czerwca działalność mogą wznowić w określonych warunkach sanitarnych:
- kina, teatry, opery, balet
- baseny, siłownie, kluby fitness
- sale zabaw i parki rozrywki
- sauny, solaria, salony masażu i tatuażu.
Będzie możliwa także organizacja targów, wystaw i kongresów.
Jak poinformowała KPRM, zalecenia sanitarne dla poszczególnych branż zostaną podane po zakończeniu konsultacji z przedsiębiorcami.
Źródła: PAP, premier.gov.pl.
„The Epoch Times” określa nowego koronawirusa, który wywołuje chorobę COVID-19, mianem wirusa KPCh, ponieważ ukrywanie informacji przez Komunistyczną Partię Chin i jej złe decyzje pozwoliły wirusowi rozprzestrzenić się na całe Chiny, a następnie wywołać światową pandemię.
———