Tegoroczne prace poszukiwawcze w Bałtyku na Podczelu przyniosły kolejne rezultaty. Natrafiono na trzy stanowiska wrakowe, które jak mówi Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu realizującego przedsięwzięcie, mogą pochodzić nawet sprzed 300 lat.
„Wody Kołobrzegu są taką białą plamą; nikt tu nie prowadził żadnych badań”
W tym roku przeszukiwanie wód morskich odbywa się na wysokości Podczela, dzielnicy Kołobrzegu, na wschód od rejonu przebadanego w 2017 roku. Aleksander Ostasz podaje, że badania prowadzone są z pokładów jednostki hydrograficzno-pomiarowej ECHO 2 i jednostki pomiarowo-nurkowej SARACENN II.
Film podsumowujący pierwszą edycję projektu:
– Znaleźliśmy trzy stanowiska wrakowe. Jesteśmy w trakcie projektu, więc nie wiemy, co to jest. […] Przed nami trzeci etap prac – nurkowanie archeologów i wykonanie dokumentacji. My chcemy skanować to dno, mamy zrobić dokumentację, by móc chronić to znalezisko – opowiada. Zwraca uwagę, że „wody Kołobrzegu są taką białą plamą; nikt tu nie prowadził żadnych badań, więc tu może być wszystko”.
Badania pokażą, ile wraki mają lat
Dyrektor muzeum nie wyklucza, że znalezione stanowiska wrakowe mogą pochodzić sprzed 300 lat.
– Tereny na wysokości Podczela były miejscem desantu wojsk rosyjskich podczas wojny siedmioletniej. […] W 1757 roku do wojny przeciwko Prusom przystąpiła Rosja. Podczas wojny trzykrotnie trwały walki o twierdzę Kołobrzeg. 26 sierpnia 1760 roku podczas drugiego ataku Rosjanie przeprowadzili właśnie w okolicach Podczela gigantyczną operację desantową – tłumaczy Ostasz.
Przypomina, że po II wojnie światowej „rejon Podczela i Bagicza został zajęty przez Rosjan i ogłoszony strefą zamkniętą”. – Wszystkie wraki z czasów walk o Kołobrzeg pozostały na plaży lub w wodach Bałtyku – mówi. Już w zeszłym roku, jak informuje, w trakcie badań na plaży w Podczelu, wydobyto wrak niemieckiej pomocniczej jednostki Kriegsmarine. A w pierwszej edycji projektu w Bałtyku na wysokości Kołobrzegu został odkryty wrak niemieckiego promu desantowego.
Prace poszukiwawcze są prowadzone w projekcie „Wraki Kołobrzegu 2018. Rozpoznanie podwodnych stanowisk archeologicznych w ramach badań AZP (Archeologiczne Zdjęcia Polski – przyp. PAP)”. Jest to już trzecia edycja projektu dotowana przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Na tegoroczną ministerstwo przekazało 140 tys. zł.
A.I., źródła: PAP, Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.