Miliard złotych otrzymają uczestnicy II edycji konkursu BRIdge Alfa nagradzającego innowacyjne projekty – ogłosił w środę minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jak stwierdził w wystąpieniu, innowacyjność ma odgrywać ważną rolę w planach rządu Mateusza Morawieckiego.
Program BRIdge Alfa jest realizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Ma na celu wsparcie najbardziej nowatorskich projektów zarówno na wczesnym etapie ich rozwoju, jak i na etapie komercjalizacji. Projekty są finansowane pośrednio poprzez specjalnie powołane fundusze, tzw. Alfy.
Inwestycje planowane przez przyszłe Alfy obejmują projekty z różnych dziedzin i obszarów, m.in. technologii inżynierii medycznej, w tym biotechnologii medycznych, inteligentnych sieci i technologii geoinformacyjnych oraz automatyzacji i robotyki procesów technologicznych.
Podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono wyniki konkursu BRIdge Alfa, Jarosław Gowin powiedział: – Przekazujemy kolejny miliard złotych na inwestycje w dziedzinie innowacyjności. Jestem przekonany, że to będzie jedno z kół zamachowych przyspieszających i tak skądinąd wysokie – ale ciągle jeszcze niesatysfakcjonujące dla naszego rządu i przede wszystkim dla Polaków – tempo rozwoju gospodarczego.
Jak zaznaczył Gowin, kwestia innowacyjności odgrywa ważną rolę w planach rządu Mateusza Morawieckiego.
– Wczoraj wszyscy słuchaliśmy exposé pana premiera Morawieckiego i na pewno państwo zauważyliście, jak ważną rolę w tym exposé i w planach nowego rządu odgrywa kwestia innowacyjności – powiedział. Dodał także: – Z punktu widzenia Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego to jest jeden z bezwzględnych priorytetów i staramy się wspierać polskich przedsiębiorców i polskich naukowców – zadeklarował Gowin, podając jako przykład konkursy ogłaszane przez NCBR oraz uchwalenie dwóch ustaw o innowacyjności.
Nowe Alfy dołączą do utworzonych w ramach I konkursu 21 funduszy, które dysponują łącznym budżetem w wysokości ponad 480 mln zł.
Fundusze z pierwszego konkursu dokonują już pierwszych inwestycji w spółki, wśród których znajdują się m.in. Dystrogen (nowatorska terapia biotechnologiczna służąca leczeniu choroby rzadkiej – choroby Duchenne’a), czy Skynamo Aerospace („latający skuter” do celów sportowo-rekreacyjnych oraz w wersji specjalistycznej dla służb ratunkowych i mundurowych).
M.J., źródło: PAP.