W poniedziałek serwis BBC wyemitował wypowiedź dyrektora policyjnej agencji Unii Europejskiej (Europejskiego Urzędu Policji, inaczej Europolu) Roba Wainwrighta, który poinformował, że według zebranych informacji ok. 3-4 proc. ze 100 mld funtów pochodzących z nielegalnych źródeł jest pranych w Europie za pośrednictwem kryptowalut. Wynika z tego, że poprzez obrót kryptowalutami w Europie jest pranych 3-4 mld funtów.
Rob Wainwright zaznaczył, że aby wyeliminować ten problem, niezbędna jest ścisła współpraca „regulatorów rynku i liderów branży”.
Telewizja BBC podaje, że ostrzeżenie Europolu jest następstwem odnotowanego w grudniu 2017 roku rekordowego spadku wartości bitcoina (jednej z wirtualnych walut).
Instytucje finansowe mówią: uważaj
Narodowy Bank Polski i Komisja Nadzoru Finansowego w grudniu zeszłego roku zainaugurowały kampanię przestrzegającą przed ryzykiem inwestowania w kryptowaluty, jak bitcoin, litecoin i ether.
Podczas akcji informacyjnej zwracano uwagę m.in. na to, że wirtualne waluty są obciążone wysokim ryzykiem, gdyż nie są emitowane i gwarantowane przez bank centralny. Akcentowano też fakt, że kryptowaluty nie stanowią prawnego środka płatniczego, a inwestując w tego rodzaju przedsięwzięcie można stracić pieniądze, np. w wyniku szybkich zmian cen kryptowalut lub podczas cyberataku. Zawiadamiano także o tym, że nieświadomie można współfinansować działania terrorystyczne lub uczestniczyć w praniu nielegalnych środków. W ramach kampanii uruchomiono stronę internetową: uwazajnakryptowaluty.pl.
Równolegle Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał komunikat ostrzegający przed oszustwami oraz inwestycjami alternatywnymi, „które mogą wykorzystywać model piramid finansowych”, w tym przed „‘inwestycjami’ w złoto, diamenty, grunty, odpady, kryptowaluty, udostępnianie reklam, przedmioty kolekcjonerskie, jak np. alkohole lub zegarki”.
Kryptowaluty w polskim prawie – wkrótce
W systemie prawnym w Polsce jak dotąd brakuje regulacji dotyczących kryptowalut.
W zeszłym tygodniu odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Zawarta w projekcie definicja waluty wirtualnej pojawia się po raz pierwszy w polskim systemie legislacyjnym.
A.I., źródła: PAP, uwazajnakryptowaluty.pl.