Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl, twierdzi, że w Polsce rozwija się rynek magazynowy, a najwięcej tego typu lokali potrzebuje branża e-commerce. Większe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe zgłaszają np. sieci handlowe. Firma JLL podaje, że w I kwartale 2018 roku popyt na powierzchnie magazynowe sięgnął rekordowej wartości 1,1 mln m kw., a następne 1,8 mln m kw. powierzchni jest w trakcie budowy.
Zapotrzebowanie branży e-commerce
– W Polsce dynamicznie rośnie popyt wewnętrzny na wszelkiego rodzaju dobra – zauważa ekspert. Ponadto wzrasta „obrót towarowy, w tym także międzynarodowy, do obsługi którego konieczna jest w pierwszym rzędzie przyspieszona rozbudowa bazy magazynowej kraju” – uzupełnia.
W opinii Jędrzyńskiego „kołem zamachowym dynamicznego rozwoju jest ekspansja branży handlowej, ze szczególnym uwzględnieniem segmentu e-commerce”.
Dodaje: – Coraz większe zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe zgłaszają przede wszystkim sieci handlowe, reprezentujące w większości przypadków światowych potentatów w tej dziedzinie.
Ekspert zauważa, że: – Najbardziej spektakularnym przykładem tego typu ekspansji z ostatnich miesięcy na rodzimym rynku jest rozwój sieci korporacji Amazon, światowego giganta handlu elektronicznego.
Rozwój infrastruktury drogowej sprzyja popytowi na magazyny
Zdaniem Jarosława Jędrzyńskiego na wzrost rynku magazynowego ma też wpływ obserwowany w ostatnich latach przyspieszony rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce, zwłaszcza autostrad i dróg ekspresowych. Jak komentuje ekspert przyczynił się on „do rozwoju dziesiątek nowych atrakcyjnych lokalizacji dla deweloperskich inwestycji magazynowo-przemysłowych”.
Spadek liczby pustostanów
Z danych firmy JLL wynika, że w Polsce pod koniec I kwartału w budowie było 1,8 mln m kw. powierzchni magazynowych. Poza tym obniżył się wskaźnik pustostanów, który na koniec I kwartału 2018 roku wynosił średnio jedynie 5,6 proc. Spadek zarejestrowano na prawie wszystkich rynkach. Najwięcej pustostanów pozostawało w Warszawie (miasto) – 10,7 proc. i Krakowie – 12,6 proc., a najniższe w centrum kraju – 2,8 proc. Dla porównania rok temu w maju najwięcej pustostanów miały Katowice (14,6 proc.), Warszawa (14 proc.) i Szczecin (13,9 proc.), a najmniej Łódź (5,8 proc.) oraz Kraków (6,8 proc.).
Jeśli chodzi o stawki czynszu na rynku magazynowym to na koniec I kwartału 2018 roku nie zaobserwowano znaczących zmian. Najdrożej jest w Warszawie (miasto) i Krakowie, gdzie czynsze bazowe wahają się odpowiednio pomiędzy 4,1-5,1 euro oraz 3,8-4,5 euro za m kw. miesięcznie.
Źródło: PAP.