Dywersyfikacja źródeł energii ważna dla Polski i całej Europy – mówili w czwartek prezydent Andrzej Duda i sekretarz ds. energii Stanów Zjednoczonych Rick Perry, wskazując m.in. na zawartą właśnie umowę PGNiG z amerykańską firmą Cheniere Marketing International.
W czwartek Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo SA oraz Cheniere Marketing International LLP podpisały umowę na zakup skroplonego gazu ziemnego ze Stanów Zjednoczonych, począwszy od 2019 roku. Umowa została zawarta na 24 lata.
– Ogromnie się cieszę z tego, że ta umowa […] zawierana jest właśnie z firmą ze Stanów Zjednoczonych. Polska bardzo blisko chce i współpracuje ze Stanami Zjednoczonymi w dziedzinie bezpieczeństwa. Dziś obecne są na polskiej ziemi amerykańskie jednostki wojskowe. Cieszę się, że ta współpraca rozwija się również w zakresie bezpieczeństwa energetycznego. […] Mogę powiedzieć śmiało: to jest właśnie prawdziwe partnerstwo transatlantyckie, to jest właśnie prawdziwe partnerstwo pomiędzy Polską a Stanami Zjednoczonymi, o którym także marzył kiedyś – mogę to powiedzieć z całą odpowiedzialnością – pan prezydent profesor Lech Kaczyński – powiedział Duda.
Uroczyste podpisanie umowy dot. zakupu #LNG między amerykańską firmą Cheniere a polskim #PGNiG, w którym uczestniczą: Sekretarz ds. Energetyki Rick Perry @SecretaryPerry, Ambasador Mosbacher @USAmbPoland oraz Prezydent PR @AndrzejDuda, Minister Krzysztof Tchórzewski @MinEnergii. pic.twitter.com/aisBQ9Y1Ju
— US Embassy Warsaw (@USEmbassyWarsaw) 8 listopada 2018
Podziękował firmie Cheniere Marketing International i PGNiG „za to, że ta umowa jest zawierana”.
– Wierzę w to, że współpraca pomiędzy firmami będzie układała się doskonale i że ten niezwykle ważny krok, niezwykle ważny, bo nie tylko oznaczający bliską współpracę między Polską i Stanami Zjednoczonymi, ale przede wszystkim w zakresie energii. Bo chcę jeszcze raz podkreślić, oznaczający długoletnią, długofalową współpracę, że on będzie wstępem do dalszych działań, które w tej materii będą realizowane – podkreślił.
Prezydent przypomniał, że półtora roku temu w Warszawie rozmawiał z prezydentem Stanów Zjednoczonych Donaldem Trumpem. – Wtedy pan prezydent zadał mi pytanie: czy moglibyście kupować od nas gaz skroplony. To powiedziałem: panie prezydencie, nam bardzo zależy na dywersyfikacji dostaw gazu do Polski i oczywiście, że bardzo chętnie będziemy kupowali gaz ze Stanów Zjednoczonych, rzecz jasna na rozsądnych, rynkowych warunkach – relacjonował Duda. Zaznaczył, że dla Polski jest niezwykle ważne kryterium jakości, pewności dostaw i ceny.
– Ta nasza rozmowa nabiera w tym momencie praktycznej treści poprzez zawarcie tej właśnie umowy – ocenił prezydent. Według niego jest też drugi, niezwykle poruszający element: inicjatorem budowy terminala LNG w Świnoujściu był prezydent Lech Kaczyński, który patrzył w przyszłość i na bezpieczeństwo energetyczne Polski, mówił o konieczności zapewnienia Polsce alternatywnych źródeł dostaw.
– Dziś z tego punktu widzenia jest to faktem. Polska ma terminal gazowy w Świnoujściu, Polska rozbudowuje ten terminal. Mam nadzieję, że w niedługim czasie dwukrotnie powiększymy jego możliwości, jeżeli chodzi o odbiór gazu skroplonego. Dziś Polska poprzez działanie PGNiG posiada również w dyspozycji złoża na szelfie norweskim, z których – mam nadzieję – do Polski będzie sprowadzany gaz poprzez realizowaną w tej chwili […] inwestycję gazociągu z szelfu norweskiego do Danii, a następnie tzw. Baltic Pipe do Polski – powiedział Duda.
Jak mówił, to są realne działania zmierzające do zapewnienia Polsce pełnego bezpieczeństwa energetycznego. Podkreślił, że nie tylko Polsce, ale także Europie Środkowej. – Wierzę, że dzięki tym dwóm inwestycjom będzie możliwość sprowadzania do Polski gazu w takiej ilości, że będziemy w stanie to bezpieczeństwo zapewnić nie tylko sobie, ale także naszym sąsiadom, jeżeli będą uważali to za stosowne i jeżeli będą w potrzebie – dodał.
Sekretarz ds. energii Stanów Zjednoczonych Rick Perry wskazał, że decyzje, które są podejmowane w Polsce, zwłaszcza w zakresie bezpieczeństwa energetycznego, będą niezwykle istotne.
Jego zdaniem Polska w relacji między Stanami Zjednoczonymi a tym regionem świata „zajęła miejsce centralne, kiedy prezydent poprosił panią Georgette Mosbacher, żeby została ambasadorem w Polsce”. Dodał, „jesteśmy dumni, że jesteśmy waszymi partnerami”.
Zdaniem Perry’ego „to wspaniałe partnerstwo i wspaniały dzień dla Europy”. – Dywersyfikacja źródeł energii równa się sile polskiej gospodarki, przywódcy tego kraju zdają sobie z tego sprawę – powiedział. I jak dodał, „chciałem skłonić głowę za to, że państwo rozumiecie, jak ważna jest dywersyfikacja”. – W Stanach Zjednoczonych mamy to szczęście, że możemy dostarczać tę energię, to dzięki technologii amerykańskiej, innowacji – i dzięki Bogu – te zasoby są dla nas obecnie dostępne – tłumaczył.
Jak mówił, „Cheniere, jedna ze wspaniałych firm, która zajmuje się skroplonym gazem ziemnym i PGNiG” to „wspaniałe partnerstwo”. – To jest sygnał dla całej Europy, że w ten sposób można rozwijać przyszłość Europy, bezpieczeństwo energetyczne, dywersyfikować źródła energii – to jest wspaniały dzień dla Europy – podkreślił Perry.
Perry powiedział, że „z punktu widzenia wolnościowego nie można by wysłać mocniejszego sygnału”. – Tak, że jest to wielki przywilej, iż mogę reprezentować prezydenta Stanów Zjednoczonych, jak państwo wiecie, jest on biznesmenem z gruntu, uwielbia zawierać kontrakty takie jak ten właśnie – dodał sekretarz ds. energii Stanów Zjednoczonych.
– Cieszymy się, że możemy podpisać to porozumienie i mamy nadzieję, że będzie jeszcze wiele szans, które będą takie podejście odzwierciedlały w przyszłości – dodał Perry.
Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Georgette Mosbacher pogratulowała na Twitterze w czwartek zawarcia umowy między polską i amerykańską spółką. – Gratulacje! #USA jest dumnym partnerem tego przedsięwzięcia – napisała.
Panie Prezydencie @AndrzejDuda, kolejny ważny krok w dywersyfikacji źródeł energetycznych. Gratulacje! #USA jest dumnym partnerem tego przedsięwzięcia. https://t.co/ow6zwDi4EF
— Georgette Mosbacher (@USAmbPoland) 8 listopada 2018
Minister energii Krzysztof Tchórzewski pokreślił, że czwartkowe wydarzenie wpisuje się w polski kierunek dywersyfikacji dostaw. – Współpraca z USA jest dla nas istotnym filarem wolności i bezpieczeństwa – mówił minister energii. Zaznaczył, że umowa to wkład do pogłębiania partnerstwa polsko-amerykańskiego. Tchórzewski wyraził również nadzieję, że ta inwestycja będzie się przyczyniać do „bezpiecznego i w pełni konkurencyjnego rynku gazu”.
W trakcie uroczystości pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski odczytał list prezesa Jarosława Kaczyńskiego, w którym to wyraził podziękowania za tę umowę.
Prezes PGNiG SA Piotr Woźniak powiedział, że uzgodnione warunki umowy, w tym konkurencyjna cena, są w pełni satysfakcjonujące dla PGNiG.
– Dzięki tej umowie będziemy dysponowali regularnymi rosnącymi dostawami LNG z USA już od 2019 roku – powiedział. Dodał, że PGNiG planuje podpisać jeszcze dwie kolejne umowy na dostawy LNG. – Planujemy jeszcze dwie kolejne umowy na dostawy gazu LNG. Chcemy zbudować pełny portfel dostaw – powiedział podczas konferencji prasowej Woźniak. Jak tłumaczył, „podpisujemy różne umowy na LNG z firmami z USA, one wszystkie mają jedną cechę wspólną – są 20-30 proc. tańsze niż obecnie kupowany gaz z Rosji”.
Z kolei prezes i dyrektor generalny Cheniere Jack Fusco wskazał, że PGNiG jest ważnym partnerem dla Cheniere na rosnącym europejskim rynku. Jak podkreślił, ta umowa wspiera plany rozwoju Cheniere i wpisuje się w działania polegające na podpisywaniu kontraktów z klientami na całym świecie.
PGNiG to lider rynku gazu ziemnego w Polsce, jest spółką giełdową obecną w indeksie największych polskich firm (WIG20), zajmującą się poszukiwaniami i wydobyciem gazu ziemnego oraz ropy naftowej, a także poprzez kluczowe spółki, importem, magazynowaniem, sprzedażą, dystrybucją paliw gazowych i płynnych oraz produkcją ciepła i energii elektrycznej.
Cheniere Energy to czołowy producent i eksporter skroplonego gazu ziemnego (LNG) w Stanach Zjednoczonych, jest dostawcą kompleksowych usług LNG, oferującym możliwości w zakresie pozyskiwania i transportu gazu, skraplania, czarterowania statków i dostaw LNG.
Autorzy: Aneta Oksiuta, Marcin Musiał, Mateusz Roszak, Monika Kielesińska, PAP.