Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump podpisał ustawę S. 447 o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (ang. Justice for Uncompensated Survivors Today, JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu – podał na swej stronie internetowej Biały Dom.
Ustawa ta nakłada na Departament Stanu USA obowiązek monitorowania działań legislacyjnych krajów sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, która jest niezobowiązującą listą zasad mających ułatwić procedury restytucji mienia przejętego siłą w czasie Holokaustu.
W wyniku ustawy JUST Departament Stanu będzie musiał za 18 mies. opublikować raport dotyczący działań państw sygnatariuszy w zakresie tzw. zwrotu lub kompensacji mienia ofiar Holokaustu.
Odmienne spojrzenia na ustawę S. 447
Ustawa JUST jest dokumentem prawnie niewiążącym i z uwagi na fakt, że nie przewiduje żadnych sankcji dla państw-sygnatariuszy Deklaracji Terezińskiej, które nie spełniły swych obietnic dotyczących zwrotu mienia ofiar Holokaustu, zdaje się mieć charakter symboliczny. W tym duchu wypowiedział się na ten temat szef polskiej dyplomacji Jacek Czaputowicz: – Nie przywiązywałbym do tej ustawy zbytniej wagi, gdyż Polska nie jest w niej wymieniona ani w nazwie, ani w treści.
Innego zdania był prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej Frank Spula i grupa działaczy polonijnych, którzy apelowali, aby członkowie Polonii poprzez naciski na reprezentujących ich kongresmenów starali się doprowadzić do odrzucenia ustawy. Ich niepokój budzi użycie w ustawie JUST i w Deklaracji Terezińskiej pojęcia własności bezspadkowej (ang. heirless property). Wskazuje się, że w ten sposób podmioty żydowskie niemające bezpośredniego związku z ofiarami Zagłady będą mogły przypisywać sobie prawo do ich mienia.
M.J., źródła: PAP, whitehouse.gov.