Chiński ekspert finansowy wyraził swoje zaniepokojenie trudną sytuacją, w jakiej może znaleźć się gospodarka chińska, jeśli obecna wojna handlowa na linii Stany Zjednoczone–Chiny zacznie się przedłużać.
He Jiangbing, ekspert finansowy z chińskiej gazety finansowej „China Times”, ostrzegł, że jeśli wojna handlowa nie zostanie zakończona w ciągu dwóch miesięcy, to chińska gospodarka „przejdzie bezpośrednio w stan upadku”. Komentarze He jako pierwsza, 16 sierpnia br., podała „Apple Daily”, gazeta z Hongkongu.
He poparł swoje twierdzenie czterema argumentami. Jako jeden z powodów wymienił to, że dolar amerykański jest silny, a inne wskaźniki dotyczące finansów Stanów Zjednoczonych osiągają dobre wyniki.
W Stanach indeks S&P 500 wzrósł od końca maja o około 3,6 proc. Tymczasem inwestorzy sprzedawali chińskie akcje w sektorach, które według nich są bardziej narażone na szkodę ze strony amerykańskich ceł. Indeks SSE 50, indeks blue chipów na giełdzie w Szanghaju, w dniu 5 lipca spadł do najniższego poziomu od 13 miesięcy, a w ciągu ostatnich dwóch tygodni spadł ostro o kolejne 12 proc.
Innym powodem, jaki przewiduje He, ma być rychłe nawiązanie przez Stany Zjednoczone podobnych do sojuszu z Unią Europejską porozumień z Japonią i Australią w celu rzucenia Chinom wyzwania w kwestiach handlowych.
W lipcu przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, po podpisaniu umowy handlowej z prezydentem Donaldem Trumpem w Waszyngtonie, zgodził się pomóc Stanom Zjednoczonym w zreformowaniu Światowej Organizacji Handlu (WTO) oraz w pociągnięciu Chin do odpowiedzialności w sprawie nadużyć handlowych.
Tymczasem porozumienia Chin z niektórymi krajami zostały zerwane. Nastąpiło to w następstwie chińskich projektów „Jeden pas, jedna droga” (OBOR, znanych również jako Inicjatywa pasa i szlaku), ogromnej inicjatywy inwestycyjnej Pekinu z udziałem krajów w całej Azji, Europie, Afryce i w niektórych krajach Ameryki Łacińskiej.
Według He OBOR nie tylko nie pomógł chińskiej gospodarce, ale inicjatywa wywołała wojnę handlową z Pakistanem.
Pakistan tradycyjnie był silnym sojusznikiem Chin. W ciągu ostatnich lat oba narody łączyły silne więzi gospodarcze wynikające z Chińsko-Pakistańskiego Korytarza Gospodarczego (ang. China-Pakistan Economic Corridor, CPEC), zbioru projektów infrastrukturalnych OBOR, w tym finansowanego przez Chiny portu głębinowego, który zgodnie z planem ma zmodernizować Pakistan.
Podczas gdy zyski gospodarcze Pakistanu z CPEC pozostają przedmiotem debaty, rząd zauważył, że deficyt na rachunku obrotów bieżących powiększa się na skutek masowego wwożenia chińskiego sprzętu i materiałów do budowy w ramach projektów OBOR. Pakistan zwrócił się niedawno do Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW, ang. International Monetary Fund) o dofinansowanie, ale Stany Zjednoczone ostrzegły MFW przed udzieleniem takiej pomocy – zakładając, że wszystkie fundusze pomocowe trafią po prostu do chińskich pożyczkodawców.
Na koniec He zwraca uwagę na ceny towarów w Chinach, takich jak warzywa, drób i papier, które w ostatnich miesiącach idą w górę. Mimo to z powodu niewystarczającej produkcji krajowej Chiny będą musiały w dalszym ciągu importować towary i płacić związane z tym cła. Dodatkowo niedawny wzrost wskaźnika cen towarów i usług konsumpcyjnych (CPI) może zmusić chińskie banki do podniesienia stóp procentowych, co może zaś doprowadzić do gospodarczej recesji – powiedział He.
W lipcu br. chińscy urzędnicy odnotowali 2,1-proc. wzrost wskaźnika CPI w porównaniu z tym samym miesiącem z roku poprzedniego, ale rzeczywisty wzrost obliczony na podstawie cen podanych przez mieszkańców centralnej prowincji Hubei w Chinach mógł wynieść nawet 25 proc.
Tekst oryginalny ukazał się w anglojęzycznej edycji „The Epoch Times” dnia 2018-08-20, link do artykułu: https://www.theepochtimes.com/protracted-trade-war-would-endanger-chinas-economy-chinese-financial-expert-warns_2628468.html