Chcemy, by weterani stali się naturalną częścią każdej ważnej uroczystości. Zależy nam na tym, aby u nas otrzymali należny szacunek i społeczne uwielbienie i aby byli traktowani wyjątkowo – powiedział dyrektor MPW Jan Ołdakowski po podpisaniu umowy o współpracy z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa.
„To ważny moment dla naszego muzeum. Nasza współpraca z weteranami polskich działań za granicą rozpoczęła się już kilkanaście lat temu, gdy wraz z Jednostką GROM zorganizowaliśmy wystawę o Cichociemnych. Zauważyliśmy, że przyszło na nią wielu nie tylko operatorów GROM-u, ale także weteranów z rodzinami. Zauważyliśmy, że jest bardzo mało działań o charakterze edukacyjnym, na które są zapraszani weterani” – powiedział dyrektor MPW Jan Ołdakowski.
W poniedziałek Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie i Muzeum Powstania Warszawskiego (MPW) podpisały porozumienie dotyczące wspólnego działania na rzecz weteranów i ich rodzin oraz rodzin żołnierzy poległych podczas działań poza granicami państwa, wzmacniania obronności państwa i wspierania wychowania patriotycznego młodzieży.
„Mamy nadzieję, że MPW będzie jedną z takich instytucji, do których weterani polskich misji poza granicami kraju będą mogli przychodzić z rodzinami. Będziemy razem przygotowywać działania edukacyjne z ich udziałem. Zależy [nam] na tym, aby u nas weterani otrzymali należny szacunek i społeczne uwielbienie. To jest to, czego zazdrościmy Amerykanom – bo w USA każdy weteran jest traktowany jako ktoś wyjątkowy” – wyjaśnił.
10 czerwca 2024 roku w siedzibie Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, Dyrektor Centrum – ppłk dr Katarzyna Rzadkowska podpisała porozumienie o współpracy z Dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego – Janem Ołdakowskim. Głównym celem porozumienia jest wsparcie… pic.twitter.com/LeNrOpuwD8
— MuzeumPowstania1944 (@1944pl) June 10, 2024
Ołdakowski podkreślił, że udało się to już w przypadku powstańców warszawskich i ma nadzieję, że również uda się to w przypadku weteranów polskich działań misji poza granicami.
„Pierwszy wspólny z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa projekt zrealizujemy już 30 lipca. W oficjalnych obchodach 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego z udziałem władz będą również uczestniczyć weterani polskich misji wraz z rodzinami. Chcemy, by stali się oni naturalną częścią każdej ważnej uroczystości i chcemy dać przykład innym placówkom” – wskazał Ołdakowski.
„Chcemy, by weterani poczuli się ważni, by byli następnymi – po powstańcach – w kolejce do społecznego szacunku” – dodał.
Główne działania
„Cieszę się, że udało nam się podpisać umowę i zacieśnić naszą współpracę. Promocja żołnierzy-weteranów, promocja obronności, ale także szeroko rozumiana edukacja – to nasze główne cele. Chcemy, by wszyscy żołnierze i funkcjonariusze, którzy w przeszłości walczyli i obecnie walczą o bezpieczną Polskę otrzymywali należny szacunek. Mam nadzieję, że przed nami jest wiele wspólnych projektów” – powiedziała dyrektor Centrum ppłk dr Katarzyna Rzadkowska po podpisaniu umowy z MPW.
„Podpisanie porozumienia to ogromny ukłon w stronę weteranów i rodzin żołnierzy którzy służyli na misjach poza granicami Polski. To oddanie szacunku wszystkim, którzy wyjeżdżają realizować nasze zobowiązania sojusznicze” – powiedziała ppłk dr Katarzyna Rzadkowska w czasie… pic.twitter.com/P3tV5JwaZ9
— MuzeumPowstania1944 (@1944pl) June 10, 2024
Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa w Warszawie jest jednostką organizacyjną podległą Ministrowi Obrony Narodowej podporządkowaną Podsekretarzowi Stanu w MON za pośrednictwem Dyrektora Departamentu Spraw Socjalnych MON. Centrum pełni funkcję ośrodka, w którym weterani działań poza granicami państwa oraz rodziny żołnierzy i pracowników wojska poległych podczas tych działań, uzyskują pomoc, radę oraz korzystają z konsultacji prawnych i psychologicznych.
Centrum realizuje zadania o charakterze edukacyjno-promocyjnym i popularyzatorskim. Poprzez różne formy działalności upowszechnia dorobek i znaczenie udziału żołnierzy Wojska Polskiego w misjach i operacjach wojskowych poza granicami państwa.
Muzeum Powstania Warszawskiego – to muzeum historyczne w Warszawie i samorządowa instytucja kultury m.st. Warszawy. Zostało otwarte 31 lipca 2004, w przeddzień 60. rocznicy wybuchu powstania.
Placówka dokumentuje historię Powstania Warszawskiego, prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom powstania, a także historii i działalności Polskiego Państwa Podziemnego.
Autor: Maciej Replewicz, PAP. Śródtytuł pochodzi od redakcji.