Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność i poczuwają się do zachowania pamięci o zbrodniach popełnionych przez Niemców, bez żadnego „ale” – podkreślił w czwartek ambasador Niemiec w Polsce Thomas Bagger.
W czwartek przypada 83. rocznica wybuchu II wojny światowej. Rano uroczystości odbyły się na Westerplatte z udziałem m.in. prezydenta Andrzeja Dudy i szefa MON Mariusza Błaszczaka oraz w Wieluniu, gdzie obecny był m.in. premier Mateusz Morawiecki.
W rocznicę wybuchu II wojny światowej wpis na Twitterze umieścił ambasador Niemiec w Polsce. „Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność i poczuwają się do zachowania pamięci o zbrodniach popełnionych przez Niemców – bez żadnego ‘ale’” – napisał Thomas Bagger.
Niemcy uznają swoją historyczną odpowiedzialność i poczuwają się do zachowania pamięci o zbrodniach popełnionych przez Niemców- bez żadnego „ale”. Świadomy tej odpowiedzialności chylę czoła przed wszystkimi ofiarami napaści Niemiec na Polskę. #nigdywiecej #Pamietamy pic.twitter.com/g4yE5Iv1xh
— Thomas Bagger (@Amb_Niemiec) September 1, 2022
„Świadomy tej odpowiedzialności chylę czoła przed wszystkimi ofiarami napaści Niemiec na Polskę” – podkreślił ambasador. Swój wpis opatrzył hasztagami: #nigdywiecej #Pamietamy.
83 lata temu, 1 września 1939 r., wojska niemieckie bez wypowiedzenia wojny przekroczyły o świcie na całej niemal długości granice Rzeczypospolitej, rozpoczynając tym samym pierwszą kampanię II wojny światowej. Tego dnia, jako pierwsze zaatakowane zostały Wieluń i Westerplatte.
II wojna światowa była największą i najkrwawszą wojną w historii ludzkości, w której Polska poniosła relatywnie największe straty i szkody demograficzne spośród wszystkich państw walczących i okupowanych.
Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, PAP.