Samorząd województwa śląskiego zaproponował aktualizację inteligentnych specjalizacji. Mają do nich dołączyć zielona gospodarka i przemysły wschodzące. W poniedziałek Sejmik Województwa Śląskiego ogłosi formalną decyzję o dodaniu nowych dziedzin do wykazu regionalnych filarów rozwoju województwa. Dotychczas śląskie miało trzy takie specjalizacje: medycynę, energetykę i technologie informacyjno-komunikacyjne. Nowa lista ma obowiązywać jeszcze w trwającej unijnej perspektywie finansowej 2014-2020, ale przede wszystkim w następnej, zwanej „2021 plus”.
Czym jest zielona gospodarka?
Według europejskich kryteriów w ramach tzw. zielonej gospodarki lepiej zarządza się zasobami, wykorzystuje instrumenty gospodarcze sprzyjające ochronie środowiska, wspiera innowacyjne projekty, zwiększa efektywność gospodarki wodą i odpadami, a także stawia się na rozwój zrównoważonej konsumpcji i produkcji.
W tej kategorii uwzględnia się m.in. odnawialne źródła energii, ochronę bioróżnorodności, technologie czystej produkcji, efektywność energetyczną i materiałową oraz społeczną odpowiedzialność biznesu.
Przemysł przyszłościowy dla rozwoju regionu
Do inteligentnych specjalizacji mają dołączyć też przemysły wschodzące, czyli zarówno te nowe, jak i istniejące już sektory gospodarki i łańcuchy wartości, które rozwijają się w nowe gałęzie przemysłu, wpływające korzystnie na przyszły rozwój regionu.
Można zaliczyć do nich tzw. przemysły kreatywne, łączące gospodarkę z kulturą i technologią oraz działalność artystyczną z przedsiębiorczością. Należą także do nich mobilność i usługi mobilne, tzw. medycyna spersonalizowana, ekoprzemysły, które koncentrują się na problematyce ochrony środowiska, oraz przemysły morskie.
Badanie potrzeb firm w regionie
Wedle Procesu Przedsiębiorczego Odkrywania, którego założenia zostały opracowane przez Komisję Europejską, trafność regionalnych priorytetów pod względem dostosowania do potrzeb regionu ma głównie wynikać z oddolnej oceny, uwzględniającej głos przedsiębiorców i ekspertów. Wybór inteligentnych specjalizacji konsultowano więc z naukowcami z Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach.
Eksperci podczas badań m.in. poszukiwali „obszarów przewag”, w których region może konkurować z innymi województwami. Po przeanalizowaniu wielu czynników, w tym statystyk i oceny potencjału w różnych dziedzinach oraz uwzględnieniu potrzeb głównie przedsiębiorców, przygotowano rekomendacje, które mają w praktyce wpłynąć na politykę innowacyjną regionu.
Kolejny rozwojowy krok
Zdaniem specjalistów dopisanie nowych inteligentnych specjalizacji ułatwi przedsiębiorcom pozyskiwanie środków na działalność w tych sektorach. To z kolei może pobudzić rozwój firm, a co więcej, zdynamizować gospodarkę całego regionu.
A.I., źródło: PAP.