Naukowcy odkryli zagadkowe nocne ruchy drzew, które mogą przypominać tętno

Naukowcy podczas bezwietrznych nocy przeskanowali 22 drzewa reprezentujące różne gatunki (JACLOU-DL / Pixabay)

Naukowcy podczas bezwietrznych nocy przeskanowali 22 drzewa reprezentujące różne gatunki (JACLOU-DL / Pixabay)

Z artykułu opublikowanego w „Plant Signaling and Behaviour” wynika, że najprawdopodobniej zsynchronizowane nocne ruchy gałęzi mogą mieć związek z pompowaniem przez drzewa wody. Autorzy badań András Zlinszky z Uniwersytetu Aarhus w Danii i Anders Barfod do analizy zjawiska wykorzystali technikę skanowania laserowego, stosowaną m.in. w w inżynierii lądowej do pomiarów budynków.

Skanowanie drzew

Naukowcy podczas bezwietrznych nocy przeskanowali 22 drzewa reprezentujące różne gatunki. Sprawdzali w ten sposób, czy i jak zmieniały się ich korony.

Badacze zauważyli, że w nocy drzewa poruszają synchronicznie, choć w niewielkim stopniu, gałęziami – w górę i w dół o 1-1,5 cm w cyklu trwającym od 2 do 6 godzin. Najintensywniejsze ruchy zaobserwowano u magnolii, której gałęzie w trakcie 12 godzin wykonały aż trzy pełne cykle.

Najintensywniej porusza się magnolia. Jej gałęzie w ciągu 12 godz. wykonują 3 pełne cykle (shogun / Pixabay)

Najintensywniej porusza się magnolia. Jej gałęzie w ciągu 12 godz. wykonują 3 pełne cykle (shogun / Pixabay)

Niezbadany fenomen

Według autorów nocna aktywność drzew wiąże się z transportowaniem przez nie wody z korzeni do góry

Dotychczas w klasycznej fizjologii roślin nie odnotowano fluktuacji przepływów cieczy o okresie krótszym niż 24 godziny. Uznaje się, że większość procesów transportowych charakteryzuje się stałym przepływem, który ani znacząco nie rośnie, ani nie maleje (zwłaszcza nie w krótkim czasie).

Naukowcy nie ustalili jeszcze, w jaki sposób drzewo pompuje wodę do góry. Możliwe, że dzieje się tak, że pień delikatnie ściska wodę, unosząc ją poprzez ksylem. Ksylem jest to układ tkanek w pniu, którego główną rolą jest transportowanie wody od korzeni do liści. Ten fenomen jednak nie został wciąż do końca zbadany.

Jak ludzkie tętno

Analizowane zjawisko przypominać może ludzkie tętno. Być może badanie nocnych ruchów roślin stanie się metodą diagnostyczną, która umożliwi wykrywanie objawów stresu. Dostrzeżono bowiem, że ruchy gałęzi skierowane tylko w jednym kierunku mogą być konsekwencją starzenia lub choroby.

Być może drzewa „rozluźniają” gałęzie, by zaoszczędzić energię (seulka / Pixabay)

Być może drzewa „rozluźniają” gałęzie, by zaoszczędzić energię (seulka / Pixabay)

Dwa lata temu András Zlinszky wraz z zespołem opublikował badania wskazujące, że brzozy „śpią” w nocy. W opinii naukowców obserwowana przed nadejściem świtu obwisłość gałęzi brzozy jest spowodowana spadkiem ciśnienia wody w drzewie. To „rozluźnienie” gałęzi najprawdopodobniej jest zabiegiem pozwalającym zaoszczędzić drzewom energię. Zwłaszcza że w nocy nie zachodzi proces fotosyntezy ani nie powstają proste cukry.

Najnowsze ekspertyzy pokazują, że ruchy brzozy są cykliczne, zgodnie z cyklem dzień/noc, i przebiegają w znacznie krótszych okresach, niż dotąd sądzono.

A.I., źródła: PAP, dailygeekshow.com.

Tagi:
Witryna używa plików cookies zgodnie z polityką prywatności. zamknij