Pomnik Katyński jest ważnym symbolem dla Polonii i Polaków, ale też uniwersalnym hołdem dla wszystkich ofiar totalitaryzmów na świecie. Cieszę się, że to uszanowano. Porozumienie w tej sprawie jest korzystne dla obu stron – ocenił ambasador RP w Waszyngtonie Piotr Wilczek.
Plany usunięcia Pomnika Katyńskiego z miejsca, gdzie się znajduje obecnie, wywołały oburzenie i protesty wśród przedstawicieli Polonii w Stanach Zjednoczonych, a także w Polsce. W spór włączyły się władze miejskie Jersey City oraz politycy w kraju. Ostatecznie, udało się znaleźć kompromis w tej sprawie.
W piątek konsul generalny RP w Nowym Jorku Maciej Golubiewski powiadomił na Twitterze o porozumieniu z burmistrzem Jersey City ws. Pomnika Katyńskiego. Zgodnie z nim monument ma pozostać na nabrzeżu rzeki Hudson, zostanie jedynie przesunięty o 60 m od miejsca, gdzie znajduje się obecnie.
This is an official announcement by the Katyn Forest Massacre Memorial Committee, Inc. agreeing to JC Mayor @StevenFulop proposal to relocate the Katyn Monument to a newly proposed location. The committee also suspends the rally on Saturday. pic.twitter.com/qydcWURhMQ
— Maciej Golubiewski (@MGolubiewskiPL) 11 maja 2018
Ambasador Wilczek podkreślił w rozmowie z PAP, że Pomnik Katyński w pełni zasługuje na to, by stać w prestiżowym miejscu Jersey City, a stoi na nabrzeżu rzeki Hudson – jak przypomniał – już prawie 30 lat. Nowa lokalizacja będzie równie prestiżowa – ocenił polski dyplomata.
– Jestem bardzo zadowolony, że udało się dojść do tak dobrego porozumienia w tak krótkim czasie. Gratuluję wszystkim zaangażowanym w ten proces – członkom Komitetu Pomnika Katyńskiego, przedstawicielom społeczności polskiej stanu New Jersey, Erikowi Lubaczewskiemu i Douglasowi Palmerowi, którzy podjęli się mediacji, oraz oczywiście konsulowi generalnemu w Nowym Jorku Maciejowi Golubiewskiemu, który cały ten proces wspierał i monitorował – oświadczył ambasador.
W opinii ambasadora emocje, które towarzyszyły całej sprawie, były nadmierne. Wyraził zadowolenie, że udało się je wyciszyć i dojść do porozumienia, które wydaje się korzystne dla obu stron. – Czekamy teraz na formalne potwierdzenie tych ustaleń – dodał.
Uniwersalny hołd ku czci ofiar wszystkich totalitaryzmów
– Ten pomnik jest nie tylko symbolem i upamiętnieniem śmierci ok. 22 000 tys. polskich oficerów w 1940 roku w ZSRS, ale jest także uniwersalnym hołdem ku czci ofiar wszystkich totalitaryzmów na świecie. W ostatnich dniach odezwało się wiele głosów społeczności lokalnej, argumentujących za pozostawieniem pomnika w dotychczasowym miejscu, właśnie ze względu na jego ponadczasowy i edukacyjny charakter – wskazał Wilczek.
Ambasador zwrócił także uwagę na fakt, że Polonia po raz kolejny pokazała, iż potrafi zjednoczyć się wokół ważnej sprawy i ją wygrać. Wyraził zadowolenie, że także działania dyplomatyczne w Waszyngtonie przyczyniły się do pozytywnego zakończenia sprawy.
W związku z ogłoszonym porozumieniem odwołana została zaplanowana na niedzielę demonstracja Polaków w Ameryce pod pomnikiem. Również w sobotę nie odbędą się najprawdopodobniej zaplanowane wcześniej akcje.
Źródło: PAP.