WOŚP: według pierwszych informacji zebrano ponad 81,4 mln zł

Prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak w sztabie podczas 26. Finału WOŚP, Warszawa, 14.01.2018 r. (Tomasz Gzell / PAP)

Prezes zarządu Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzy Owsiak w sztabie podczas 26. Finału WOŚP, Warszawa, 14.01.2018 r. (Tomasz Gzell / PAP)

O godz. 20.00 w niedzielę w kulminacyjnym momencie 26. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w całym kraju rozbłysły „światełka do nieba”. Według informacji podanych już po północy zebrano ponad 81 mln 423 tys. 542 zł. Ostateczna kwota tegorocznej zbiórki zostanie ogłoszona na początku marca. Pieniądze zostaną przeznaczone na sprzęt dla szpitalnych oddziałów neonatologicznych.

„Światełko do nieba” to pokaz sztucznych ogni – odbywa się zawsze o godz. 20.00, w kulminacyjnym momencie Finału WOŚP. Pokazy sztucznych ogni odbyły się w wielu miejscowościach, m.in. w Krakowie, Łodzi, Gdańsku, Olsztynie, Zielonej Górze i Rzeszowie. W Warszawie fajerwerki można było oglądać na pl. Defilad, gdzie wczesnym popołudniem rozpoczęły się koncerty.

Tuż przed północą zgodnie ze zwyczajem odbyły się tzw. licytacje najhojniejszych darczyńców. Na aukcjach telefonicznych sprzedawane były złote serduszka i złote karty telefoniczne. Najdroższe złote serduszko uzyskało rekordową cenę 488 tys. 888 zł, najdroższa karta – 100 tys. zł.

W dalszym ciągu Fundację można wspierać, uczestnicząc w aukcjach charytatywnych. Można jeszcze licytować m.in. komplet wizytowy pierwszej damy Agaty Kornhauser-Dudy, fotel Andrzeja Wajdy lub zaproszenie na obóz sportowy Anny Lewandowskiej.

Przy tegorocznym Finale pomaga 120 tys. wolontariuszy. W całej Polsce działa ok. 1,7 tys., a poza granicami około 80 sztabów. Orkiestra w tym roku grała także m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Nowej Zelandii, Tokio, na wyspie Bali i na biegunie północnym.

Policja czuwająca nad bezpieczeństwem imprezy nie odnotowała poważniejszych incydentów. – Najbezpieczniejszy Finał WOŚP od lat. W całym kraju odnotowaliśmy zaledwie 18 incydentów – poinformowano w niedzielę na Twitterze.

Tegoroczne Finały mają na celu pozyskanie środków „dla wyrównania szans w leczeniu noworodków”. Fundacja planuje wyposażyć szpitale położnicze w stanowiska do resuscytacji noworodków, nowoczesne inkubatory, aparaty do nieinwazyjnego wspomagania oddychania, pompy infuzyjne i specjalistyczne aparaty USG oraz pulsoksymetry.

WOŚP już siedmiokrotnie wspierała neonatologię. Dla szpitali zakupiono 3844 urządzenia medyczne za łączną sumę 121 mln 909 tys. 333,39 zł. Na oddziały dla noworodków trafiło m.in. 1160 inkubatorów, 367 stanowisk do resuscytacji i 344 kardiomonitory.

Organizatorzy akcji informują dodatkowo, że w naszym kraju obowiązuje trzystopniowy podział oddziałów dla noworodków. Większość z nich to oddziały podstawowe pierwszego i drugiego stopnia. Oddziały trzeciego stopnia są placówkami wysokospecjalistycznymi przeznaczonymi dla najbardziej chorych dzieci. W tym roku zdecydowano się na wsparcie oddziałów podstawowych.

W zeszłym roku w 25. Finale WOŚP zebrała 105 mln 570 tys. 801 zł i 49 gr. Pieniądze przeznaczono na ratowanie życia i zdrowia dzieci z oddziałów ogólnopediatrycznych oraz na zapewnienie seniorom godnej opieki medycznej.

K.O., źródło: PAP, WOŚP.

Tagi:

Wykorzystujemy pliki cookies, by dowiedzieć się, w jaki sposób użytkownicy korzystają z naszej strony internetowej i móc usprawnić korzystanie z niej. Dalsze korzystanie z tej strony internetowej jest jednoznaczne z zaakceptowaniem polityki cookies, aktualnej polityki prywatności i aktualnych warunków użytkowania. Więcej informacji Akceptuję